Nápověda - Hledat - Uživatelé - Kalendář
Plná verze: Suwon a Soul
ASiANTiTULKY.cz > Asie a vse kolem > Cestovani
Vojta Pitra
Když už jsem na to narazil a byl pošťouchnut k rozvedení, tak tady pár základních informací.

KDO: já a dvě spolužačky z prváků na koreanistice.
KDY: přílet do Koreje v neděli 3. 5. a odlet v pondělí 11. 5.
KAM: dva dny v Soulu, potom přesun do Suwonu na pět dní a zbylé dva dny zase v Soulu.
PROČ: na školu přišla nabídku účasti na studentském fóru organizovaném OSN a konajícím se na univerzitě Kjong-hi. Holky tam poslali nějakou práci, tu ale odmítli, ale vzali nás jako posluchače. Jde o World Civic Youth Forum 2009. více zde: http://www.wcyf2009.org/
ZA KOLIK: letenku máme zpáteční z Mnichova za třináct tisíc. Do Mnichova busem za sedm set. Zpátky nás z Mnichova hodí otec jedné ze spolužaček. Dny v Soulu si vše hradíme sami, nějaký hostel a jídlo. Během fóra bude bydlet v nějakém hotelu placeném organizátory a obědy a večeře jsou taky zadarmo.
CO TAM: okukovat Soul a Suwon. Ta konference je jen taková záminka k cestěsmile.gif Navíc každý den bude nějaký kulturní program, takže uvidíme.

Jestli máte nějaké otázky, tak se s nimi.
Ryan Giggs
Menšia technicka. V datume cesty je asi chyba, či nie?
aionori
Zdravím, Vojto.
Tak dotaz: Zda bys byl tak laskav, a stejně jako již několikrát v minulosti, udělal pár foteček a následně napsal Tvoje pocity (z další) návštěvy Korey.
To je prozatím vše.
wink.gif
Vojta Pitra
No jo, hergot, špatný měsíc:) Jdu to opravit.

Jasně, hodlám fotit jako blázen:) A něco menšího snad taky sepíšu.
aionori
Njn, chybička se vloudila ohmy.gif - stane se smile.gif
Horší by to bylo, kdybyste již stáli na letišti: "Kurnikšopa! Spletli jsem datum!"
biggrin.gif

PS: Jako blázen nemusíš fotit, stačí fotit jako Vojta laugh.gif
zennie
No ja zavidim a jen podporim zajem o fotky a vypraveni (i pres to, ze to evidentne beres jako samozrejmost) smile.gif
aionori
Tak ať se Ti tam líbí, Vojto, ale myslím, že s tím problém nebude bye.gif
Adrian
Vojta: Tak si to uzi, ja ta "vystriedam" na jesen dalsou navstevou Pusanu rolleyes.gif
Lyn
To se máš, taky bych hned jela! Užij si to, jsem zvědavá na fotky.
Můžu se zeptat na tu letenku? Podle toho co jsem hledala na internetu je to docela nízká cena.. jak dlouho dobředu jste ji kupovali? A u jaké společnosti?
Vojta Pitra
Ahoj lidi,

v pondělí večer jsem se vrátil, ale potřeboval jsem nějakou aklimatizaci, než jsem sem zavítal. Nejdřív k tomu dotazu, letenky jsme koupili přes student agency asi měsíc a půl dopředu a stály necelých třináct tisíc. Letěli jsme s Air France z Mnichova do Paříže a potom do Soulu.
Vojta Pitra
Už jsem se začal prohrabovat fotkami a trochu si to v hlavě třídit. Tady je první kus, spíš takový prolog. Ještě nevím, jak o tom budu psát, jestli chronologicky, nebo v tématických blocích, ale hlavně bude těžký si najít čas, od pondělka začíná zkouškový a ještě musím vyřizovat vízum do USA a další příjemný věci. Víc fotek je na facebooku, později je nahraju i na picasa a hodím sem link.

Z blogu.

Tak jsem zase doma a moc nadšený z toho nejsem. Hned bych se vrátil a užíval si báječné dny v Koreji s novými kamarády, speciálně s "sick family". Sick family je parta lidí, jejíž jsem byl součástí a se kterou jsem strávil tři naprosto úžasné dny. Složení bylo následující: Teresita z Filipín, Lucky z Číny, Erika z Paraguaye a Judy, Sunny a Joo-hee z Koreje. A proč "sick"? Protože většina z nás měla nějaké zdravotní problémy, například já si zlomil nehet na palci na pravé noze, když jsme se jako dobrovolník účastnil prezentace taekwonda. Společně jsme trávili čas v Suwonu během fóra a potom v Soulu. Jak pozorným čtenářům došlo, většinu času jsem byl ve skupině šesti nádherných holek. Byly to nezapomenutelné dny a všechny holky mi strašně moc chybí. Nikdy se mi po nějakém táboře nebo podobné akci nestýskalo, teď jsem spolu byli tři dny a já jsem pořád vykolejený. Chybíte mi, snad se někdy ještě setkáme.

obr.: Sick family v Soulu v restauraci. Zleva: Erika, Joo-hee, Teresita, Judy, Sunny, já a Lucky.obr.: Společně s Rang Rang Chengem z Číny.obr.: S Durbekem Alijevem a Tianyi Wang.obr.: Někde okolo Insadongu (možná).obr.: kompletní rodinka na pikniku u řeky Han.Jestli máte nějaké otázky, tak klidně sem s nima.
mi0
smile.gif Niekto je na "dovolenke" s českými turistami typu "baťůžkáři", niekto provokačne so 6timi babami... asi prestanem tieto opisy z ciest čítať, len čo mi je ľúto.. sad.gif
Vojta Pitra
To víš, je na každém, ke komu se připojí:) Mě to táhne s holkám:)
Lagardere
Myslím, že si plníš jeden sen za druhým a opravdu se ti ve všem daří, tohle už je jen třešnička na dortu... a myslím, že příjemná - komu by se nelíbilo cestovat s mladýma asijskýma holčinama, vskutku příjemné. Nedá mi to samozřejmě, abych se nezeptal, která pak po tobě pokukovala? Hlavně mi netvrď, že žádná. A po který si pokukoval ty? A rozepiš se pěkně, je to vždy příjemné čtení.
Eles
Jó, tak tohle je dost slušný laugh.gif Paráda !!!
tombac
Holky moc hezke. smile.gif Jak velkemu zajmu opacneho pohlavi se v Koreji tesi blondaty vysoky Evropan, to me take dost zajima... rolleyes.gif Jen se hezky rozepis. smile.gif
A koukam, ze ta prezentace taekwonda v tvem pripade asi nesestavala jen z drzeni lapy. laugh.gif
Vojta Pitra
Na všechno odpovím, chlapci, akorát mi musíte dát čas, zrovna mě uhánějí kvůli vízu.
Vojta Pitra
Lagardere

Díky, taky si myslím, že si plním jeden sen za druhým a jsem za to moc vděčný všem, kteří mi to umožňují, což jsou hlavně rodiče:)

Teď k tvé otázce. Moje milostné zájmy jsou v Praze, takže jsem se tam ani o nic nepokoušel, stejně by to nemělo na těch pár dní cenu. Těžko říct, jestli jsem se nějaké líbil, nejsem Brad Pitt, ale nějaké pozitivní ohlasy jsem rozhodně zaznamenal:) Mě se líbily všechny holky, jsou to kočky, ke škaredým bych se nepřidával:)

Tombac
Na tvoji otázku se rozepíšu na příští příspěvek na blog. Chtěl jsem to původně napsat najednou se sick family, ale nějak mi to nabobtnalo, takže středoškolačky budou mít zvláštní příspěvek.

K teakwondu. Lámali jsme nějaké desky kopem do výšky (to asi nebude ten správný termín:)) a já ji zlomil, o to by nešlo. Ale současně jsem si zlomil nehet na palci u nohy. Nebolelo to vůbec, všimnul jsem si toho jenom podle krve:)

Teď už ale další příspěvek z blogu.

Meet the Sick Family

Jak už jsem napsal, většinu času jsem trávil v partě šesti holek, která si začala říkat sick family. Je na čase si holky trochu představit.

obr.: Teresita Apagnol aka Tech z Filipín.Hlavou rodiny byla Teresita Apagnol, zkráceně Tech. Je to taková malá roztomilá Filipínka studující v Soulu korejštinu jako výměnný student. Korejsky umí opravdu dobře, anglicky dokonale, protože na Filipínách chodila od dětství do anglické školy. Je to taková filipínská verze My sassy girl, je pro každou špatnost, pořád vykládá něco děsně srandovního a má nevyčerpatelný elán. S ní jsem strávil asi nejvíce času, protože jsem ji potkal jako první a i poslední den, když už se sick family rozpustila, jsme se sešli na večeři u jednoho pouličního stánku (už jsem neměl moc peněz a tohle byla nejlevnější možnost) a potom šli spolu s jejím korejským přítelem na zakončení festivalu HiSeoul.

obr.: Erika Velazquez z Paraguaye.Jedinou neasijskou součástí rodinky (když nepočítám sebe) byla Erika Velazquez z Paraquaye. Ta se naopak připojila jako poslední a po přílety prospala dva večery, jak byla unavená z dvoudenní cesty. Je to strašná kočka, co vám budu povídat, ale není moc velká mluvka. Nejvíc si užívala nákupy suvenýrů, takže se Insadongu zastavovala každých pět metrů, až jsme museli zavést “Dont stop rule”. Vždycky, když to vypadalo, že se zase někde zasekává, někdo zakřičel “Dont stop rule” a musela pokračovat. Tech na ni byla jeden večer pěkně naštvaná, protože když jsme se vracely z centra Soulu do našeho odlehlého hotelu v Suwonu, tak se otráveně ptala, když už tam konečně budeme. Teď zrovna je v Americe, něco tam studuje.

obr.: Yingjun Jiang aka Lucky z Číny.Čínu zastupovala Yingjun Jiang aka Lucky. Strašně milá a hodná holka, navíc moc pěkná. Tech o ní říkala, že je to jedna z nejlepších Číňanek, jaké kdy potkala. Je z bohaté rodiny, ale přitom je hodně skromná. Anglicky umí skvěle, ale má takový roztomilý způsob intonace. Nedá se to moc popsat, museli byste to slyšet, ale kdykoli jsem ji slyšel mluvit, přišla mi strašně roztomilá. Často používala slovo “Actually” a mluvila stylem “actually not - akšli náááád” nebo “actually good - akšli gůůůůd”. Její akšli mi moc chybí. Někdy v září odjíždí studovat do Ameriky, snad se tam nezkazí, teď je to taková nevinná princezna.

obr.: Lucky a Tech.Zbývají tři Korejky, Park Sun Young, Kim Joo Hee a Jun Sol Eun. Všechny jsou studenty pořádající univerzity Kyung Hee.

obr.: Tech a Party Girl.Začnu se Jun aka Judy aka Party Girl. Ta se přidala nejpozději a Party Girl je proto, že s námi nešla na koncert Big Bang a místo toho šla do nějakého klubu tančit. Na Korejku něco neskutečného, protože všechny se doslova třásly až uvidí Big Bang. Jako jediná z holek žije v Soulu, ostatní jsou ze Suwonu. Moc toho o ní nevím, ale byla s ní sranda.

obr.: Joo Hee a Sunny.Kim Joo Hee, hezká, milá a pořád smějící se. To ale v podstatě sedí na všechny holky. Kim byla taková naše průvodkyně, přestože se v Soulu nijak extra nevyznala, protože je ze Suwonu. Aby s námi mohla být poslední den, tak dokonce nešla do práce. Její šéfovou je prý nějaká stará adžuma a strašně se bála, aby nepřišla o tu práci. Nakonec ji zavolala, že její matka je nemocná a že se o ní musí starat. U toho telefonátu jsem byl a mluvila tak smutně, že byste měli problémy se nerozplakat. Potěšující bylo, že jsem rozuměl skoro všemu, co říkala. Adžuma to samozřejmě snědla i s navijákem. V Koreji asi neexistuje lepší výmluva než ta, že se musíte starat o nemocnou matku. Adžuma by si takovou dceru určitě taky přála, takže to proběhlo v pohodě. Joo Hee riskovala jen proto, aby s námi mohla být a to se cení. Respekt!

obr.: Lucky a Joo Hee.Posledním členem sick family byla Park Sun Young aka Sunny. Teď ani nevím, jestli mám znova psát ty slova jako krásná, roztomilá, rozkošná nebo děsně vtipná. Se Sunny jsme seznámili, když zrovna soutěžila v páce. Mp3 přehrávač sice nevyhrála, ale rvala se jako lev. Proti obří Rusce ale neměla drobná Sunny šanci. Na Sunny byly nejlepší její neustálé záchvaty smíchu. Každou chvíli se rozesmála tak, že musela kousek odběhnout a otočit se zády a tam se vysmát. Chudák Sunny taky musela vysvětlovat komunikační šumy, když někdo něčemu nerozuměl. Většinou to byla jen legrace, taková zkouška, ať zkusí něco vysvětlit. Doteď si pamatuji, jak měla vysvětlit, co znamená “pervert”. Tak si s tím lámala hlavu, až jsem přišel se svou definicí “Somebody who is disgusting”, za kterou jsem sklidil uznalý potlesk.

obr.: Já a Sunny.Holky mi moc chybí, snad aspoň některou z nich ještě někdy uvidím. Tech si už během fóra guglila Prahu a nějaká česká slovíčka a ptala se mě, kolik stojí letenky, takže by někdy mohla přijet, ale je to pro ni dost drahá záležitost. Teď jsem holkám na facebooku napsal, ať mi pošlou své adresy, že jim pošlu pohled z Prahy. Díky tomu jsem taky dnes zjistil, že známka do Asie stojí 18 korun.

obr.: Chybí jen Lucky.obr.: Erika, já, Joo Hee a Lucky.obr.: Tech, Lucky, já a Sunny.

Vojta Pitra
Tak další drobný kousek z blogu.

Korejské středoškolačky

Se středoškolačkami jsem měl během wcyf fóra tu čest hned dvakrát. Poprvé to bylo na koncertu, který pro účastníky fóra připravili pořadatelé a na který mohl přijít kdokoliv. Vzhledem k tomu, že vystupovali například SG Wanabe a Big Bang, tak bylo publikum plné středoškolaček. Ty se pořádně rozvášnili až na konci koncertu, když na podium naběhli kluci z Big Bangu. Kdyby jim v tom nezabránili členové ochranky, určitě by vběhly až na podium. Křičely, co to šlo, a každou chvíli někdo volal, že někoho miluje. To jsem si připadal jako koncertu Lunetiku. Na tom jsem tedy nikdy nebyl, ale takhle nějak si to představuji. Ale vzhledem k tomu, že jsme v Koreji, tam na podium nepřilétly žádné kalhotky. Vlastně nepřilétlo vůbec nic, holky byly v pohodě. Kromě záchvatů jak na koncertu Michaela Jacksona nic nedělaly.

obr.: dlouho před začátkem koncertu už byly v hledišti skupinky natěšených středoškolaček. Všimnětě si skoro jednotného sestřihu.Druhé setkání proběhlo poslední den fóra, kdy měla Kyung Hee University den otevřených dveří a v celém kampusu byly stovky uniformovaných středoškolaček. Díky uniformám se dali rozlišit od ostatních lidí na kilometr daleko. Dalším jejich společný m rysem bylo, že se nikdy nepohybovaly v menších skupinách než tak po deseti. A v této situaci jsem se se Sick family snažili odjet z kampusu do Soulu. Protože to byly naše poslední chvilky v krásném suwonském kampusu, tak jsme se samozřejmě fotili jako o život. To když spatřili středoškolačky, tak se hned začaly fotit s náma. Stačilo udělat malé gesto, ať se k nám přidají a během pár vteřin jste měli okolo sebe deset nadšením křičících středoškolaček. Snad to nebude znít jako samochvála, ale nejpopulárnějším objektem při focení jsem byl já, jako jediný blonďák široko daleko. Pravděpodobně šlo o mých patnáct minut slávy, protože v tu chvíli jsem si připadal jako rocková hvězda.

obr.: hustota středoškolaček na metr čtvereční bylo toho dne obzvlášť vysoká.obr.: jedna z mnoha fotek, tady společně s Ran Ranem z Číny.obr.: napadlo mě si takhle lehnout. Když jsem to udělal, holky začaly úplně pištět! A takováhle fotka z toho vzešla.

tombac
Zajimave. rolleyes.gif Ta posledni fotka je roztomila. smile.gif
mi0
...ale aspoň sa človek pri pohľade na tie stredoškoláčky vráti späť do reality a nemyslí si, že každá druhá je podobná Yeon-hee Lee (prípadne inej herečke... momentálne si na žiadnu inú mladšiu neviem spomenúť smile.gif )
Eles
Ale stejně je to pěkná móda - ty školní uniformy... rolleyes.gif
Lagardere
CITACE(Eles @ May 22 2009, 08:25) *
Ale stejně je to pěkná móda - ty školní uniformy... rolleyes.gif

Vím přesně jak to myslíš ty uličníku yes.gif winkiss.gif
Lyn
Noo, pekne fotky smile.gif ale co takhle pridat, az bude cas, i nejake zazitky z cestovani a poznavani teto zeme? Prece jen jako holku me skolacky zas tak neberou smile.gif
Roky
Musím taky tedy přihodit tu svou trošku do "mlýna"..... teď jsem se vrátil z týdenní (služební) cesty po Soulu a .....
- holky - nádhera (a hodně :-)
- Soul - docela velké zklamání !!! opravdu veliké! ale byl jsem tam jen týden a ještě pracovně ..... takže je možná můj názor trochu zkreslenej..... - no každopádně už vím, že na dovču mě tam nikdo nedostane! To si radši objedu všechny ty asijské země kde už jsem byl.
Lyn
No a můžeš to trochu rozepsat... i co třeba tě zklamalo? Byl jsi i v jiných asijských velkoměstech - že bys byl zklamán ve srovnání s nimi, nebo spíš co se týče tvých představ? :-)
Roky
...bohužel nemůžu :-(
- dnes jsem se vrátil a letím zítra znovu na týden, tak jedině poté ..... ale byl jsem v Thajsku, Laosu, Barmě, Kambodži, Vietnamu, HongKongu .... a jiné.......... a Fšude se mi MOC líbilo (jako privat turist) ale tady ne ....... mám i pár fotek a postřehů a tak se k tomu můžu vrátit a podělit se. Jediné co je na Soulu dobré je (holky-jistě!) a SODŽU!
Lyn
No jasně, to počká, až budeš mít jednou čas... tak se se svými zkušenostmi poděl, je to zajímavé :-)
Vojta Pitra
Roky: teda napsat mi sem, že tě Soul hodně zklamal a ani trochu to nerozvést, to je teda odvaha! smile.gif Ale chápu, že se nemusí každýmu líbit každému jako mě. Mě se třeba skoro vůbec nelíbil Istanbul, ze kterého je každý nadšený. Potom to musíš určitě vysvětlit, jinak bychom nemohli být kamarádi. wink.gif

Lyn: něco určitě bude, ale o cestování to vůbec nebylo, neopustili jsme Suwon a Soul.
Vojta Pitra
Protože tu zennie ve vedlejším topicu rozpoutal orgie plné jídla, tak jsem se rozhodl jako další příspěvek o Koreji napsat něco o jídle. Nejsem v tom tak fundovaný jako zennie, ale jestli máte otázky, tak se klidně ptejte. Třeba dokážu odpovědět.

Z blogu.

Korejské jídlo

Pár slov o korejském jídle, což je nepochybně populární téma. V korejské restauraci u nás jsem byl dvakrát a poprvé to bylo extrémně drahé, podruhé sice levné, ale z denního menu bez možnosti volby. Ty pravé hody a v rozumných cenách si užijete až přímo v Koreji. Jak jsem se na korejské jídlo celkem těšil, tak jsem byl za začátku dost zklamaný. Mohly za to hlavně blafy z menzy, které nám organizátoři zajistily. Byly sice zadarmo, ale fakt to za moc nestály. Když jsem ale začal chodit z holkama na pořádná jídla, tak se dojem o hodně zlepšil. Značnou část toho, co jsem v Koreji snědl, mám zdokumentovanou, takže sem s tím.

obr.: první korejské jídlo přišlo už v letadle. Hovězí kalbi ččim, 갈비찜. Docela dobré, ale prostě ohřátý polotovar.obr.: stále jsme ještě v letadle, instantní nudle. Kdo chtěl, mohl se jimi narvat jak moc chtěl.obr.: 고구마무스 kokumamusu, skvělý zákusek ze sladkých brambor.obr.: 군만두 kunmandu, pravděpodobně čínské jídlo, protože jsem ho měl v čínské restauraci. Knedlíčky se zeleninou a smaženým masem a citronovou omáčkou. Moc dobrý.obr.: ukázka typického jídla z univerzitní menzy. Hnusná polévka a z hlavního jídla se dala jíst jenom ta rýže. Obzvlášť nechutné byly ty průhlédné špagáty.obr.: večeře na hotelu, která byla prakticky totožná s jídlem v menze. Základ rýže a k tomu jenom kimčchi, maso nenajdete. Zaplaťpánbůh za to víno.obr.: protože se nám nikomu už asi druhý den nechtělo jít jíst do menzy, tak jsme si objednali dovážku. 자짱면 čadžangmjon (černé nudle), smažené kuřecí kousky a knedlíčky. Všechno skvělé, hlavně ty nudle byly dokonalé.obr.: detail na již řádně promíchané nudle. Rodinná porce.obr.: Tech dojížděla i zbylou omáčku. Přestože se u toho zrovna moc netváří, určitě to stálo za to.obr.: s holkama tentokrát v restauraci. Tohle si daly holky, já tohle odmítám jíst. Možná dělám chybu, ale už to tak prostě je. Chobotnice nebude nikdy můj kamarád.obr.: tohle je moje jídlo, kuřecí. O správnou přípravu se staral personál restaurace, který vždy přišel, upravil žár a promíchal jídlo. Bylo to skvělý a poměrně levné. Takováhle porce, která rozhodně není pro jednoho, stojí zhruba stopadesát korun.obr.: jedno z jídel, které jsem měl dopředu vytipované s tím, že si ho musím dát. Studené nudle, neboli 냉면. Tady ještě nepromíchané. Uvnitř je mrkev, okurky, plátky hrušky a taky vajíčko. Je to skoro ledové a moc dobrý.obr.: jeden z mnoha pouličních stánků s ovocem. Záchrana pro ty, kterým korejské jídlo nesedne.obr.: v některých stáncích mají kousky melounů, či ananasu napíchnuté na špejli. Položené jsou na velkých kusech ledu, takže v horkém počasí opravdu osvěží. Měl jsem žlutý meloun, klasický meloun i ananas. Všechno vynikající, cena cca 15 Kč.obr.: když už jsem nebyl s asijskýma holkama, ale s těma dvěma českýma, tak jsem na uluci narazili grilovaná kuřata, která jsem předtím ani potom neviděli. Chvíli jsem váhali, ale já byl pro si čtvrtku dát. Pouličního jídla se nebojím. Kuře nám chlápek roztrhal na kousky a za přihlížení asi patnácti dalších strávníků (Korejců) jsme ho hezky po česky rukama snědli. Ani tady samozřejmě nesmí chybět příloha.obr.: tohle mi přinesla Nina, když jsem na ní čekal na Insadongu, než si nakoupí. Je to brambora, jestli sladká nebo normální se nedalo poznat, protože byla smažená a strašně hodně okořená. Nedá se jich sníst víc za sebou, ale jednou za čas je to docela dobrý.obr.: poslední večer a večeře v Koreji. Neměl jsem už peníze na restauraci, tak jsme se s Filipínkou Tech najedli u pouličního stánku. Měl jsem prakticky všechno kromě těch knedlíčků, protože ty jsem už znal. Názvy si už bohužel nepamatuji, ale to vlevo v rohu je něco jako pizza, žádný zázrak. To tmavě hnědé, co paní zrovna nabírá chutnalo jako kousky párků v uho (univerzální hnědá omáčka). A to nejblíže k nám chutnalo jako něco mezi masem a gumou a bylo to strašně ostré. Voda byla ale zadarmo i v tomto stánku, takže jsem vydatně hasil, zatímco Tech vysvětlovala, že jsem slabý Evropan, co nic nevydržísmile.gifobr.: sendvič zakoupený v metru. Cena i chuť přibližně stejná jako u nás. Zase takové záložní jídlo.

Lagardere
moje jediná reakce je mlask. jídlo a stánky, trhy, to je to co se mě na asii líbí, dá se najít všude za rozumnou cenu a všechni možné, v jakoukoliv dobu. U nás nebo v celku v Evropě na ulici najdeš maximálně eurohotdog, langoše a nějaký sladký srágory když jsou nějaký středověký trhy. To co Asii dělá Asii je neuvěřitelně kvalitní a bohatá kuchyně. Safra budu si muset zejtra dát něco luxusního v číně...
zennie
Tohle nemuzu neokomentovat smile.gif Slychavam dost stiznosti na korejske jidlo, ale rad bych ho nekdy zkusil. No a na fotkach vypada rozhodne dobre. Jidla jako "kunmandu" maji taky snad v Asii vsude a patri k mym nejoblibenejsim uplne wub.gif (a pokud se nemylim, opravdu pochazi z Ciny, jak pises). A taky by me zajimaly ty studene nudle s hruskama a dalsimi proprietami, zni to zajimave smile.gif


Z toho co pises v poslednim odstavci mi prijde, jako by jidlo ze stanku bylo neco "podradneho" (nenapada me lepsi vyraz) ... Ja nevim, ale na Taiwanu jsem nebyl v restauraci (krome te zasnubovaci zranice) ani jednou a ani jsem to nijak nevyhladaval. Financni duvody sice taky hraly urcitou roli, ale ... ja vyhledaval stankove jidlo a vyslovene jsem si uzival, jak je to rychle pripravene, levne a hlavne skvele smile.gif Vlastne se musim plne ztotoznit s tim, co o stancich a trzich pise Lagardere.


... a ty sandwiche v metru maji taky snad vsude smile.gif I jsem mel to stesti narazit na takove krasne, ktere mely oproti tem nasim naprosto opacny pomer naplne ku chlebu biggrin.gif
tombac
Vy me nicite! laugh.gif Pri pohledu na obrazky bych nejradeji hned naklusal do Korea House, ale musim do vyplaty setrit! sad.gif
Lyn
No přesně takové příspěvky jsem měla na mysli wink.gif))

Některé jídla vypadají výborně, ty brambory musely být zajímavé smile.gif ale těch černých omáček bych se asi bála teda smile.gif
aqualung
No tak kapitola o korejském jídle mě nenechá lhostejným a dovolím se podělit se i o svůj názor.

Jelikož jsem strávil v zemi přes čtyři měsíce a setkával se denně s názory jiných lidí různých národností, tak si mohu dovolit nějakou tu kritiku.

Celkově vzto jsem na stravu velice nenáročný, ale při knfrontaci s korejskou kuchyní mám dvě zásadní nevýhody:

1) nejím maso
2) jsem odchován na pečivu (převážně na chlebu se sýrem)

Z výše uvedených bodů asi začíná vyplývat, že s kuchyní jsem spokojený nebyl:). Vše začalo už na uvítacích večírcích u známých (ještě mimo školu), kde jsem rychle pochopil, že Korea není vegetariánům země zaslíbená. V podstatě lze stěží narazit na bezmasé jídlo. Obecně pak vyjímkou tvoří tofu polévka (celkem slušná) a bezmasá verze národního pokrmu bibimpab.

Další zklamání (spíš šok) byl po pár dnech na koleji, kde servírovali stejné blivajzy jako ukazuje Vojta na fotce (kde jídlo je alespoň z vizuálné stránky slušné). Snídaně, oběd a večeře složená s rýže, která je na úrovni české průmyslové velkovývařovny, k tomu nebezpečně pálivé kimči a recykované maso z výprodeje. Bohužel i zeleninové doplňky byly nesmyslně pálivé nebo prostě chuťově dosti nepřijatelné. Tento popis nevychází pouze z mé vesměs negativní zkušenosti, ale i ze zkušenosti ostatních zahraničních studentů, převážně z asijských zemí.

Všechny srdečné snahy korejských známých už tuto nepříznivou reputaci nezachránili. Všecno prostě pálilo a bylo složeno z nějakého masa. Nakonec jsem (a nebyl jsem sám) našl částečné řešení v pojídání pizzy (řetězec Pizza School mohu doporučit). Naneštěstí i pizza byla ovlivněna tentokrát ne korejskou, ale americkou kuchyní. Z toho vyplývá, že jedna pizza představovala reálné riziko žlučníkového záchvatu, ale budiž.

Vliv americké kuchyně je nakonec kapitolou samo o sobě. Například nadějně vypadaly, alespoň z počátku, řetězce s pečivem. Opět naneštěstí se nedalo sehnat nic, co by nebylo přelité medovou polevou, nebo čert ví jakým sladkým humusem. Takže docela optimisticky vyhlížející chleba, byť toustový, byl v podstatě nepoživatelný, nemluvě o vizuálně lákavé sýrové bagetě. Na pečivo jsme nakonec chodili jen kvůli roztomilé prodavačce.

Jako nejrozumnější řešením se nakonec ukázaly návštěvy čínských, japonských a vietnamských restaurací, kde se dalo sehnat i bezmasé jídlo za rozumný peníz. Když přičtu perfektní obsluhu a nepovinnost dát si něco k pití (voda z kohoutku zdarma), tak se jedná asi o nejsvětlejší gastro-zážitek s Koreje:).

Jen bokem ještě dodám, že ve všech asijských zemých, kde jsem byl, jsem byl se stravou velice spokojen (dobře, Laos a Kambodža byly trošku slabší). Kromě vynikající Číny mě mile překvapila i srava v Japonsku (malé porce a tolik chodůsmile.gif). Ale to už je zase na jiné povídaní...
tombac
Nekolikrat jsem si pomlaskaval u fotek lakave vypadajicich korejskych dortiku a temer pokazde jsem byl zprazen, ze skoro vsechny chutnaji hnusne. smile.gif

Co se tyce korejskeho jidla, jako masomil na nej nedam dopustit. Jeste jsem snad v korejske restauraci nedostal jidlo, ktere by mi nechutnalo... Palive je pro me akorat. Uz se tesim, az to pristi rok zkonfrontuju s kuchyni primo v Koreji. Mnam. Na koleji nebudeme, tak se nam kolejni blitky vyhnou.
Vojta Pitra
To, co napsal aqualung bych podepsal. Jídle v menze se téměř nedá jíst a nesladké pečivo se prakticky nedá najít. Teda asi dá, ale mě se to nepovedlo a prý je strašně drahé. Mám štěstí, že nejsem vegetarián. smile.gif
hunty
zdar Vojto, pred par dny jsem odjizdel z Gyeongju a vsiml si fotky nejakeho povedomeho Cecha v Nahbi guesthouse (do ktereho jsme se dostal uplne nahodou) . ) to jen tak.. svet je malej
kubimag
Tý jo, ten "jakobydortík" z brambor vypadá pěkně. Na heslo "kokumamusu" toho google moc nevrátí a na korejsou variantu tohoto slova zas vysype originální stránky a po automatickým překladu je z toho blábol, ale zkusil jsem zadat ten anglický název z cedulky (mousse sweet potato) a vyhodilo to pár receptů. Zkusím něco vybrat a o něco se v tý mojí remosce pokusím :-).
Vojta Pitra
CITACE(hunty @ 12.6 2011 - 13:27) *
zdar Vojto, pred par dny jsem odjizdel z Gyeongju a vsiml si fotky nejakeho povedomeho Cecha v Nahbi guesthouse (do ktereho jsme se dostal uplne nahodou) . ) to jen tak.. svet je malej


Tak to je náhodička smile.gif

To je asi fotka z party na střeše, ne? V takovém stanu? No na mě tam asi jen tak nezapomenou, měl jsem nějakou veselou a celou společnost bavil svoji korejštinou. Dvě přítomné korejky z toho absolutně nemohly a pořád se smály. Že prý jsem strašně roztomilý smile.gif
Toto je "PDA" verze celkového obsahu. Pro zobrazení plné verze s dalšími informacemi, formátováním a obrázky, prosím klikněte zde.
Invision Power Board © 2001-2020 Invision Power Services, Inc.