IPB

Vítejte, návštěvníku ( Přihlásit | Registrovat )

Reply to this topicStart new topic
> Rozpočet do Japonska
Eso Rimmer
příspěvek 7.7 2010 - 19:44
Příspěvek: #1

Asijský učenec

Skupina: Members
Registrace: 1.2 2007
Číslo: 533
Poděkováno: 25

Prosím o posouzení rozpočtu od místních zcestovalých cestovatelů. smile.gif

Chtěl bych v listopadu do Japonska na 2-3 týdny. Reálné jsou ale asi bohužel jen ty dva (záleží na penězích a kolik volna v kuse projde).

Nemám s takovým cestováním žádnou zkušenost, jen jsem si koupil průvodce od Lonely Planet a podle něj si zhruba sestavil následující rozpočet s tím, že doufám, že je s nějakou rezervou. Ceny v Kč jsou přepočtené s kurzem 1:4,3:

Letenka do Narity 1x 18000Kč - Na studentagency ceny od cca 16500Kč. Jestli existuje nějaká levnější možnost, tak mi samozřejmě prosím dejte vědět. Taky by mě zajímalo, jestli mám objednávat co nejdřív a nebo stačí třeba 1 - 1,5měs před odletem.
Ubytování 14x 8500JPY (27389Kč) - Ubytování bych chtěl mít většinou v jednolůžkových pokojích, nejlíp asi menších ryokanech, případně kapsli na nějaké jednodenní přespání a vyzkoušení. Noclehárny ve víc lidech na pokoji mě moc nelákají, to spíš v nouzi v rámci úspory.
JR pass 14 dní 11685Kč - JR Pass prodává v ČR jenom http://www.ntstravel.cz/ ?
Jídlo v restauraci 14x2000JPY (6444Kč) - V rámci úspor to spíš vidím na nějaké "bento" případně polívky. Nerad bych si omylem objednal něco v ceně několikadenního pobytu
Vstup do muzea/chrámu 14x500JPY (1611Kč) - slepě převzato z LP.
Pití, svačiny atd. 14x2000 (6444Kč) - slepě převzato z LP
metro/vlak/bus doprava 7x1500 (2417) - nějaké cesty nepokryté JR
------------------
celkem sečteno 73991Kč - Abych pravdu řekl, tak doufám, že se od vás dočtu, že jsem to nadhodnotil. smile.gif Mám ale samozřejmě i nějakou železnou rezervu.

Podívat bych se chtěl tak nějak různě, ale na druhou stranu nechci furt někde lítat s vyplaceným jazykem jen abych si mohl odškrtnout tu či onu památku v průvodci. Takže vidím to na Tokio, Kjóto a Hirošimu + možná výlet do Osaky (jen za jedním člověkem, pokud bych našel adresu) a Nary na památky, pokud by byl čas. Taky minimálně 1-2 dny bych strávil v Naritě navštívit kamarádku (počítám, že bude mít čas jen po práci, ale dělá na směny, tak kdoví jak to bude).

--------------------

When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Nachystejte uzenáče, na snídani jsem zpátky!
Go to the top of the page

+Quote Post
zennie
příspěvek 7.7 2010 - 20:17
Příspěvek: #2

Asijský guru

Registrace: 29.5 2008
Číslo: 1 673
Poděkováno: 65

Cestovani po Japonsku je uzasne jednoduche, system vlaku je strasne user-friendly. Horsi je, ze jestli nemluvis japonsky, tak se mimo velkomesta mozna budes mit problemy domluvit. Lonely Planet o Japonsku konkretne je fajn.

Letenka - od cervna zacaly do Prahy litat Emirates a maji docela solidni zavadeci ceny, litaji na Naritu a do Nagoyi (nevim jestli do Osaky), okolo 16000. Ted bych na to nespechal (jedine, kdyby byla nejaka akce), listopad je mimo sezonu a nebude asi vetsi problem sehnat letenku. Tak 1.5-2 mesice dopredu bych kupoval. Sleduj akce.

Ubytovani - nejdrazsi ubytovani jsem mel v business hotelu single room v odlehlem mestecku na konci sveta Shari, kde snad zadne jine ubytovani nebylo, a to vyslo asi na 5500 na noc biggrin.gif Jinak jsem vetsinou spal okolo 3000-4000, ale pravda, ze to obcas byly dorms. Jinak vetsinou nejake minshuku, od 3500 nahoru. Capsule hotely taky cca od 3000. V Osace ale treba jsem spal v business hotelu (ty jsou vetsinou od 4500 nahoru) za 2800 a nebylo to spatne. Byla to mistnost o 3 tatami, ale na prespani to stacilo smile.gif

Rail pass - pokud mas moznost se dostat do Vidne, Mnichova nebo jine evropske metropole, tak to kup tam. Kdyz jsem kupoval rail pass ja, tak oficialni cena byla 28300 na tyden. A ve vsech cestovkach, kde rail passy prodavali, meli napsane, ze cena je 28300 yenu, orientacni prepocet do EUR, s poznamkou, ze bude prepoctenou podle aktualniho kurzu. To vsak s vyjimkou te cestovky, o ktere pises, ta mela fixni cenu v CZK, ktera byla asi o 1500 vyssi nez prepoctena cena v yenech biggrin.gif Mi znami taky pak objednavali postou z Londyna, byli 4, takze postovne je vyslo na nevelkou castku. Ja si jej taky nechal nakonec koupit v Mnichove.

Jidlo - v restauracich jsem nejedl, kdyz jsem byl na cestach, jen kdyz me tam pozvala host family. V Japonsku sezenes plno stanku na ulicich a mensich obchudku, za nejaky ramen das okolo 600 yenu a najis se toho dost. V Japonsku je malo zapadnich fastfoodu, tipuju, ze maji problem se uzivit smile.gif Protoze asijske "fastfoody" jsou levnejsi, zdravejsi a chutnejsi. Zminujes dale bento, samozrejme ze v obchodech konbini (asi 5 retezcu, jsou na kazdem rohu a vetsinou 24/7) sezenes od sandwichu/onigiri az po kompletni bento, ktere te vyjdou taky na 400-800 yenu, v mikrovlnce ti to tam ohrejou, daji ti hulky a mas jidlo. A ty jejich bento nejsou vubec spatna.

Vstupy - moc si nepamatuju, mam pocit, ale ze okolo tech 500 yenu to byvalo, jak kde. Samozrejme ze do beznych chramu se zadne vstupne neplati, jen do tech proflaklych pro turisty wink.gif

Doprava - rail pass ti nepokryje treba metro (v Tokyu denni jizdenka 1000 yenu, plati na metro Toei i Tokyo Metro). Ale v Tokyu se na mnoha mista da dostat i bez metra, linky Yamanote a Chuo. Jinak me nenapada ted zadna trasa, ktera by nebyla pokryta JR a byla by ve tvem planu (mimo JR je treba Amanohashidate, hora Koya, hrad Inuyama atd.). Rail pass ti pokryje i trajekt na Miyajimu, pokud si tam z Hiroshimy vyjedes (urcite doporucuju).

No a jinak, Tokyo/Kyoto/Hiroshima je podle me plan na tyden (volnym tempem), mozna o neco malo vic, ale dva tydny bych jen v techto mestech nestravil. Ani nevim, jestli bys tim splatil dvoutydenni railpass vubec (ale asi jo).

V Osace toho zase tolik neni, ale denni vylet bych si do ni udelal urcite. Dale se casto jezdi do Himeji, cca hodinu od Osaky, nejvetsi japonsky hrad (od roku 2009 je v rekonstrukci, mam pocit ze stale). Mne osobne tolik nechytl, doporucuju spis hrad Matsumoto. Pokud chces videt nejake prijemne mesto, kde nejsou turisti, tak doporucuju Kobe s krasnym pristavistem, max hodinu lokalnim vlakem z Osaky smerem na Himeji. Stejne tak bych doporucil z Tokya vyjet do Yokohamy. Nebo do Nikko, dalsi doporucovana destinace, ktera je opravdu pekna (s rail passem se tam da dostat krasne, Tohoku shinkansenem do Utsunomiye a odtamtud linkou Nikko). Vylezt na Fuji taky stoji za to, ale zabijes tim dost casu. Kamakura se taky casto doporucuje (tam jsem nebyl). Nebo i nejaka priroda, ale to je pak zase nadyl. No je toho hodne smile.gif Kdybys mel konkretni otazky jeste, tak se ptej.

Jo, vsechny ceny, co jsem uvedl, jsou z roku 2008, takze se mohly zmenit dost. Hlavne se teda od te doby drasticky zmenil kurz, kde jsou ty doby, co bylo 100 yenu za 13.8 Kc...

+Quote Post
Eso Rimmer
příspěvek 8.7 2010 - 20:54
Příspěvek: #3

Asijský učenec

Ještě dotaz k tomu JR Pasu.
Pochopil jsem to správně, že ke koupi poukazu stačí moje jméno, bydliště a přibližné datum cesty? Kamarádka to totiž pochopila tak, že aby mi ho prodali, tak už musím mít v pase to razítko, že jsem turista, tzn. ještě než do Japonska odletím. To mi ale přijde nelogické.

Jinak dneska jsem si koupil batoh, tak doufám že jsem vybral dobře. No vybral... on to moc výběr vlastně ani nebyl. Vytipoval jsem si pár batohů na netu a když přišlo na lámání chleba (obcházet prodejny kvůli vyzkoušení), tak jsem zamířil napřed tam, kde měli ten, co se mi podle netu nejvíc pozdával a rovnou jsem ho koupil, protože nesnáším chození po obchodech a zkoušení věcí. Tak doufám, že jsem nevybral zle. smile.gif

--------------------

+Quote Post
zennie
příspěvek 8.7 2010 - 21:00
Příspěvek: #4

Asijský guru

To je nelogicke, protoze to dostanes na imigraci na letisti smile.gif Razitko (je to teda nalepka spis nez razitko) ukazujes pri vymene exchange orderu za rail pass na japonskem nadrazi wink.gif Jinak co vsechno chteli uz si bohuzel nepamatuju.

+Quote Post
Eso Rimmer
příspěvek 9.7 2010 - 20:17
Příspěvek: #5

Asijský učenec

Tak jsem díky kámošce natrefil na tuto stránku http://www.jrpass.com Vypadá to, že cenu JR Passu tam mají podle aktuálního kurzu a poštovné je do ČR 14€, což se pořád vyplatí oproti té trapné ceně u NTS Travel. Vypadá to teda, že se tam platí kartou místo paypalem, takže možná bude nějaký poplatek bance, ale myslím, že by to pořád mělo vycházet levněji než od NTS, takže to tam určitě koupím.

Jinak se teda koukám, že od minulého listopadu se kurz pěkně změnil. Bylo to 1 : 5,4 a teď je 1 : 4,4 tak doufám, že se to za ty dva měsíce trochu zvetí. Hlavně, aby to nešlo ještě víc dolů. biggrin.gif

--------------------

+Quote Post
zennie
příspěvek 9.7 2010 - 20:39
Příspěvek: #6

Asijský guru

Jo, kdyz jsem byl v Japonsku, tak jsem delil sedmi... Pak jsem byl pekne sokovan, kdyz jsem se pul roku po navratu nahodou podival na kurz a zjistil jsem, ze 100 yenu je za 22 kc ...

+Quote Post
Eso Rimmer
příspěvek 1.2 2011 - 15:09
Příspěvek: #7

Asijský učenec

Nakonec je všechno jinak. Stal jsem se zaměstnancem japonské firmy a po 2 měsících v Yokohamě/Tokyu jsem minulý týden přijel do Furukawy, kde bych měl strávit následující dva roky, pokud to zvládnu. Tady jsem si udělal blog kam sem tam nahrávám fotky, videa a něco píšu. http://my.opera.com/TomasKunert/blog/ Nečekejte ovšem nic objevného nebo poučného.

--------------------

+Quote Post
Lyn
příspěvek 4.2 2011 - 12:41
Příspěvek: #8

Asijský všežravec

Registrace: 24.10 2008
Číslo: 2 430
Poděkováno: 5

Tak to je paráda, gratuluju smile.gif zajímalo by mě, jestli sis práci sehnal přímo v Japonsku, nebo u české pobočky té firmy a jak probíhaly pohovory, pokud to není nic tajného smile.gif na blogu jsem to tuším nenašla.

+Quote Post
benqbenq
příspěvek 4.2 2011 - 13:27
Příspěvek: #9

Asijský učenec

Registrace: 19.8 2008
Číslo: 2 037
Poděkováno: 34

dávám plus za druhý technický obrázek na blogu ... už jsem si říkal, že bych tam jel tež, v dojmu že jde o vlastní foto wink.gif

--------------------
"Norifumi Suzuki" "Kôji Wakamatsu" "Toshio Matsumoto"

+Quote Post
Eso Rimmer
příspěvek 4.2 2011 - 14:26
Příspěvek: #10

Asijský učenec

Lyn:

Byla to náhoda. To místo jsem našel na jobs.cz. Byl to inzerát od české pobočky s tím, že hledají někoho na 2 roky na smlouvu do Japonska. Poslal jsem jim životopis s tím, že jsem nepočítal, že bych vzhledem k mé chabé angličtině mohl projít. Měsíc se nic nědělo, tak jsem si říkal, že už asi někoho našli. A pak se najednou ozvali, pozvali si mě na pohovor, tam si mou angličtinu kupodivu skoro vůbec neotestovali a jen mi popsali o co jde a jestli o tu práci mám zájem. Personalita to zakončil tím, že si myslí, že mám velkou šanci, což mě zaskočilo a rozloučil se se mnou s tím, že mi dá za týden vědět. Pak si mě pozvali ještě na jeden potvrzovací pohovor. Na ten už jsem šel nervózní, protože jsem měl strach z toho co bude, když si mě fakt vyberou. :-) Po asi hodinovém pohovoru, který byl prozměnu celý v angličtině (s Japoncem) a kde jsem na všechno odpovídal tak jak bych určitě neměl, se se mnou rozloučili s tím, že mi během týdne dají vědět jak to bude s výukou japonštiny. Na základě toho jsem pak měsíc chodil na japonštinu a jediné, co jsem podepsal bylo něco jako předběžná smlouva, kde byly sepsané podmínky a na konci mé stvrzení, že se toho pragramu chci zůčastnit a že se budu učit japonštinu. Nakonec se ukázalo, že s českou pobočkou té firmy vůbec žádnou smlouvu mít nebudu a že jsem zaměstnanec přímo té japonské.

Tak jsem tady a jsem zvědavý, jestli to tu vydržím, jelikož jsem nikdy předtím takhle sám nebyl a taky jestli tu práci budu schopný dělat. Uklidňuje mě to, že přinejhorším se můžu vrátit domů.

BTW na ten inzerát jsem odpověděl jen proto, že jsem předtím dokoukal seriál Narita rikon a tam se na konci hlavní hrdina rozhoduje, jestli odjet na 2 roky na stáž do Evropy. Pak jsem si řekl mrknu co je nového na jobs.cz a co nevidím - dvouletý pobyt v Japonsku. Normálně bych na to neodpověděl, protože mi bylo jasné, že mě by si stejně nevybrali. Řekl jsem si ale, že to vypadá jak nějaké znamení, na která přitom nevěřím a tak jsem ze srandy odpověděl. Tady ovšem přestala veškerá legrace. :-)

--------------------

+Quote Post
Lyn
příspěvek 18.2 2011 - 00:48
Příspěvek: #11

Asijský všežravec

Registrace: 24.10 2008
Číslo: 2 430
Poděkováno: 5

Díky za takové rozepsání smile.gif zní to fakt jak osud.. no přeju ti at se ti tam líbí a hodně sil do boje s asijskou mentalitou wink.gif

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 uživatel(é)(ů) právě čte toto téma (1 host(é)(ů) a 0 anonym(ní)(ních))
0 uživatel(é)(ů):

- PDA verze Nyní je: 19.9 2014 - 20:51