IPB

Vítejte, návštěvníku ( Přihlásit | Registrovat )

Reply to this topicStart new topic
> Istanbul, Jednou nohou v Asii
Vojta Pitra
příspěvek 16.1 2008 - 10:25
Příspěvek: #1

Král asijských bohů

Skupina: Members
Registrace: 14.3 2006
Číslo: 274
Poděkováno: 318

Protože jsem to slíbil a někdo anonymní mi to na blogu připomenul, tak sem postu i něco z pětidenní návštěvy Istanbulu. Zatím mám články, ale bude jich víc. Protože jsem z Istanbulu nebyl moc nadšený a navíc jsem hned první den pořádně nastydl, tak jsou texty na moje poměry dost sprosté. Píšu to jako rozhovor, chtěl jsem to napsat trochu jinak než o Koreji a Japonsku. Klidně se ptejte na nejrůznější blbosti, aspoň si nebudu muset vymýšlet otázky sám. smile.gif

Tak co, jak bylo?

Nic moc, nebylo mě dobře a Istanbul je hnusnej.

obr.: Modrá mešita, nejkrásnější v celém Istanbulu.

Hnusnej?

No moc hezkej není. Mešity jsou hezký, ale vypadají v podstatě všechny stejně. Celej Istanbul je plnej rozbořených baráků. V každý ulici i v těch nejprofláknutějších místech najdeš polorozbořený baráky, které mají vysklená okna, nikdo v nich nebydlí a jsou na nich nápisy jako Art gallery nebo Hotel. Šok je to o to větší, že jsem byl v Japonsku a v Koreji, kde jsem za čtrnáct dní neviděl takový barák ani jeden. Tady jich vidíš deset za pět minut.

obr.: turecké novostavby v turistické části Istanbulu.

Zpátky na začátek, jaká byla cesta?

Nejdřív jsem myslel, že to bude dobrý, když jsem zjistil, jak tam letím. Odlet z Ruzyně ve dvě hodiny ráno, přílet do Istanbulu o půl šesté. Odlet domů o půl jedenácté večer. Jako že budu mít celý den po příjezdu a celý den před odjezdem. Jenže potom jsem si uvědomil, že dostat se na Ruzyň v noci není prdel, takže jsem musel vyrazit dost brzo, abych stihnul bus na letiště z Holešovic. Na Ruzyni jsem potom tvrdnul jak idiot asi čtyři hodiny. Let byl v pohodě. Dokonce jsem asi hodinu spal. V Istanbulu jsme se díky tomu, že tam je v zimě málo turistů, dostali na své pokoje už ráno, takže jsem se šel dospat. Podařilo se mi usnout na dvě hodiny, takže dohromady jsem naspal tři hodiny.

obr.: okolí Velkého bazaru.

Jakej byl první dojem z Istanbulu?

Docela dobrej. Z letiště jsme jeli v noci busem do hotelů a byla ještě tma. Míjeli jsme několik krásně osvícených mešit, osvícený vypadají opravdu nádherně. Navíc nejsou vidět ty rozbořené baráky.

obr.: obchod s koberci, jeden z milionu.

Jak to bylo celý organizovaný?

Zaplacenou jsem měl dopravu a ubytování se snídaní. Bylo nás docela dost, ale byli jsme rozdělení do pěti hotelů, takže jsem většinu lidí viděl jen dvakrát. Program byl jenom na tobě. Bylo možnost účastnit se nějakých fakultativních výletů, čehož jsem nakonec využil. Ale mohl sis dělat, cos chtěl.

obr.: brána do jednoho paláce. Opravdu nádherná.

Cos teda dělal?

První tři dny jsem si chodil po svých, poslední dva dny jsem byl na výletech. Už se mi nechtělo nikde chodit pěšo, stejně jsem měl všechno projdutý už aspoň dvakrát, takže jsem si chtěl odpočinout a nechat se chvíli vozit.

obr.: v pozadí noční Bospor.

První den?

No, potom, co jsem se vychrápal na pokoji, jsem vyrazil na průzkum města. Měl jsem průvodce od Lonely planet, ten jsem si předtím pročetl a vyrazil do nejzajímavějších oblastí. Když jsem se večer vracel na pokoj, trochu mě vyděsilo, že jsem měl projdutý všechny zajímavé části Istanbulu podle průvodce. Říkal jsem si, co tam kurva budu dělat ještě čtyři dny. Navíc počasí na prd, byla zima, foukal docela silný vítr a mrholilo, takže jsem nastydl hned první den. Istanbul mě navíc vyděsil svou škaredostí.

obr.: ulice, po níž jezdí jediná moderní tramvaj.

TO BE CONTINUE....

Fotky z prvního dne.

--------------------

Poděkovali:
--------------------
pitra,Ryan Giggs,
Go to the top of the page

+Quote Post
Ryan Giggs
příspěvek 16.1 2008 - 11:22
Příspěvek: #2

Asijský guru

Registrace: 29.12 2006
Číslo: 473
Poděkováno: 24

Zvolil si si celkom zaujimavy spôsob pisania. Dovolim si par otazok.
1. Hnusny, akože len kvôli tym rozpadnutym budovam, alebo je aj všade bordel(odpadky a tak)
2. Obligatna otazka: Čo ženy? smile.gif
3. Aky su "domorodci"? Mal si možnosť sa s nejakym porozpravať?
4. Citil si sa na ulici bezpečne?
5. Bol si tam cez vikend?
6. Nevyužival si miestnu dopravu?
7. Ake su tam ceny oproti tuzemskym?
8. Ake suveniry si si priniesol?
9. Zaujimali by ma nejake špeciality(jedlo).

To by bolo zatiaľ všetko.

+Quote Post
Vojta Pitra
příspěvek 16.1 2008 - 11:32
Příspěvek: #3

Král asijských bohů

Díky za otázky.

Otázky 2, 4, a 7 už mám napsané, akorát to ještě není na netu.

Bordel: odpadky tam moc nejsou, ale hlavně ty rozpadlé budovy jsou otřesné.

Domorodci: částečně bude v dalším textu. Já s nima nemluvil, oni mluvili se mnou. Ale většinou jen chtěli prachy.

Víkend: byl jsem tam od čtvrtka do pondělí, takže ano.

Místní doprava: ano, první tři dny pouze místní dopravu. Více bude v příštím textu.

Suvenýry: mamce nějakou menší keramiku, a pro ostatní kávu a bombošku značky Ali Baba. Chtěl jsem si koupit nějaké cédo, ale nic se mi nelíbilo.

Speciality: strašně drahé, takže jsem je měl jen poslední dva dny, když jsem byl na fakultativních výletech, kde byl oběd speciality v ceně. Taky více popíšu někdy příště.

--------------------

+Quote Post
Ryan Giggs
příspěvek 16.1 2008 - 11:47
Příspěvek: #4

Asijský guru

CITACE(Vojta Pitra @ Jan 16 2008, 09:32) *
Bordel: odpadky tam moc nejsou, ale hlavně ty rozpadlé budovy jsou otřesné.

Aj tie rozpadnute budovy maju svoje čaro.

CITACE
Víkend: byl jsem tam od čtvrtka do pondělí, takže ano.

Pytam sa preto, že či si nebol nahodou na zapase niektoreho z miestnych futbalovych klubov? Ta atmosfera na tych zapasoch je asi najväčšia atrakcia v Turecku. Byť v Turecku a neisť na futbal, je ako byť v Egypte a nevidieť pyramidy. smile.gif

+Quote Post
Vojta Pitra
příspěvek 16.1 2008 - 12:02
Příspěvek: #5

Král asijských bohů

Na fotbal jsem měl v plánu jít, ale nakonec z toho sešlo. Hrálo se strašně pozdě večer a zápas, který jsem měl vytipovaný, že bych na něj zkusil druhý den jít, se jaksi hrál o den dřív. Ale nelituju toho, protože skončil 0:0. smile.gif Okolo stadionu Besiktase jsem šel pěšky a Fenerbahce jsem viděl z autobusu. Ten Fenerbahce vypadal dost dobře, moderně. Besiktas nic moc. Mimochodem, krátce po návratu domů jsem zjistil, že do Besiktase přestoupil Hološko.

--------------------

+Quote Post
Ryan Giggs
příspěvek 16.1 2008 - 18:11
Příspěvek: #6

Asijský guru

CITACE(Vojta Pitra @ Jan 16 2008, 10:02) *
Mimochodem, krátce po návratu domů jsem zjistil, že do Besiktase přestoupil Hološko.

Mohli ste sa streetnuť. O chlp ste sa minuli. laugh.gif

Na tom futbale to musi byť brutal, kuk tu(Fenerbahce):

+Quote Post
Vojta Pitra
příspěvek 18.1 2008 - 13:27
Příspěvek: #7

Král asijských bohů

Kdes teda první den všude byl?

Hotel byl v největší turistický oblasti, na staré evropské části kousek od Modré mešity. Prošel jsem si okolí Modré mešity, Hagia Sofii a Hipodromu, tam mě hned přepadl první otravný Turek, který mě začal zpovídat a že mě zavede k sobě do krámu s kobercema. Naštěstí se sám po dvou minutách odpojil, to se mi ulevilo. Pokračoval jsem na Velký bazar, protože ten měl být příští dny zavřený. Je to takový obří tržiště, celé pod střechou. Prodávají se tam v podstatě jen čtyři věci: koberce, zlato, oblečení z kůže a vodní dýmky. V úzkých uličkách se válí všude po zemi oblečení a koberce, z maličkatých krámků vykukují pokuřující Turci a volají na všechny, kdo jdou okolo.

obr.: Hipodrom, tady se dříve zavodilo na koních.

Stačí, aby se člověk na dvě vteřiny podíval na zboží, a už se ti věnují. Hned tě oslovují, ptají se, odkud jsi přijel, jak se ti líbí město, zda se zajímáš o koberce apod. Už po pár minutách mě to otravovalo. Po bazaru jsem chodil deset minut a dvacet minut jsem hledal cestu ven. Nejhorší je, že se vůbec neusmívají. Za pět dní se na mě usmáli asi dva Turci. Měl jsem z nich takový divný pocit. Většina Turků, co potkáš, jsou pouliční prodejci, takže je na nich vidět, že místo tebe vidí znak eura. Ale abych jim nekřivdil, někteří vidí znak dollaru. Zlatí Vietnamci, ti člověka vůbec neobtěžují. Na bazaru jsem si taky koupil první kebab. Byl nejdražší ze všech, co jsem měl. Stál pět tureckých lir. Kebabem jsem se živil celých pět dní. Normální jídlo v restauracích bylo příšerné drahé a chuti nejisté, kebab byl jistota. Prodávali většinou vedle sebe kuřecí a jehněčí a ládovali ho buď do veky, nebo do toho místního chleba, co je jako placka. Nejdražší kombinace byl jehněčí v chlebu, nejlevnější kuřecí ve vece. Od bazaru jsem dobloudil do nové evropské části, která je od staré oddělena Zlatým zálivem. Tam je taky dost památek, Galatská věž a několik pěkných paláců, většinou na břehu Bosporu.

obr.: istanbulská univerzita, vstup zakázán.

Šel jsem po pobřeží, až jsem došel k jednomu z mnoha přístavu, ze kterých jezdí trajekty do Asie. S dopravou je to v Istanbulu docela jednoduchý. Všechno je na žetony, metro, tramvaj, trajekty. Žeton stojí všude stejně, 1,3 liry. Všechny nástupiště mají hlídané turnikety a takovou malou budku, kde sedí chlápek a prodává ty žetony. Takže za ten žeton jsem se dostal trajektem asi za dvacet minut do Asie. Nevím, co jsem si od toho sliboval, ale když jsem vystoupil na asijském břehu, nějak jsem nepocítil žádnou změnu. Tak trochu zklamání, asi jsem čekal, že to tam bude jako v Japonsku, což teda vážně nebylo. Spíš jako někde v Chebu, kdyby byl na pobřeží moře. Šel jsem po pobřeží směrem na jih (asi intuitivně za teplem), ale když jsem se podíval do mapy a zjistil, že za tu hodinu jsem ušel asi centimetr a půl a další pět centimetrů není vůbec nic, co by stálo za vidění, tak jsem to zase otočil. Na pobřeží navíc docela dost foukalo.

obr.: poslední zastávka Orient expresu, před ní stojí benzínka.

Vlezl jsem na trajekt do Evropy a vydal se hledat náměstí Taksim, takový turecký Václavák. Šel jsem podle ukazatelů, takže jsem bloudil okolo asi třičtvrtě hodiny. U stadionu Besiktase se mi stala nejzábavnější historka. Šel jsem se sluchátky a míjel jsem chlápka, co se živí čištěním bot. Už jsem jich během dne několik odmítl, protože by si určitě řekli šílený prachy. Tomuhle chlápkovi upadl kartáč nebo něco a šel dál, já jsem ho sebral a podal mu ho. On se na mě usmál a náznakem se zeptal, jestli chci vyčistit boty. Myslel jsem, že to bude zadarmo, za to, že jsem mu podal ten kartáč.

obr.: ulička ke Galatské věži, moje nejoblíbenější fotka. Nejen, že se mi moc líbí, ale symbolizuje celý Istanbul.

To jsem se ale dost seknul. Během čistění mi vykládal historky, jak živí velkou rodinu a shání peníze na nějakou operaci. Prostě mi věšel bulíky na nos. Když to skončilo, zkusil jsem dokonalou fintu. Poděkoval jsem a odcházel. To se mu ale nezdálo a volal na mě, jak můžu odejít bez zaplacení. Bylo mi to blbý, tak jsem se vrátil, a že mu jako něco dám. Když si řekl o prachy, málem jsem dostal infarkt. Chtěl čtyřicet lir, asi sedm stovek našich. V tu chvíli jsem změnil taktiku a naznačoval, že mu nerozumím. Parchant mi to trpělivě opakoval jako gramofon. Když už mě to sralo, dal jsem mu dvacku. Naznačoval, že mi dá zpátky, tak jsem čekal, kolik mi teda vrátí. Nevrátil mi nic a chtěl ještě tu druhou. Tím mě fakt nasral a prostě jsem odešel. Tímhle si to u mě všichni Turci nadobro rozhodili a už si to do konce nenapravili. Když jsem mu říkal, že za ty prachy, který chce, si můžu koupit nový boty, tak jenom nechápavě kroutil hlavou.

obr.: noční Bospor z Galatské věže.

Náměstí Taksim jsem nakonec našel a bylo pěkně hnusný. Vůbec nic tam není, kromě jedné sochy. Z Taksimu jezdí metro do moderní mrakodrapové čtvrti, rozhodl jsem se tam vyrazit. Jel jsem na konečnou, 4 Levant. Když jsem vylezl, tak chcalo. Původně jsem tam jel na nákup, očekával jsem v obchodní čtvrti nějaké obchodní centra, ale žádné jsem nemohl najít. Stejně tak jsem nemohl najít chodník, po kterém by se dalo jít směrem zpátky vedle hlavní silnice. Šel jsem tedy vedle ní nějakou rozblácenou cestou společně s nějakou starou babkou. Moje čerstvě vyčištěné boty se okamžitě vrátili do původního stavu, možná do horšího. Nakonec jsem uviděl něco, co mohl být ochoďák a šel tam. U vchodu stáli stráže a kontrolovali tašky přicházejícím. Navíc jsem musel projít detektorem kovu jako na letišti.

obr.: pohled ze staré evropské části na novou. V mostu je třžiště, jako všude jinde.

Jednomu Japoncovi přede mnou důrazně vysvětlovali, že tam nesmí fotit. Fakt nechápu proč, byl to normální obchoďák. V duchu udělených rad jsem si hned pořídil pár fotek, abych to Turkům trošku vrátil. Moc velká pomsta to teda nebyla, ale aspoň něco. Koupil jsem si tam nějaký ovoce a čokoládu, abych přežil. Přímo v obchoďáku byl vstup do metra, takže jsem odfrčel zase zpátky na Taksim. Z Taksimu pěšo přes záliv do staré evropské části na hotel. To už bylo asi sedm hodin, byl jsem uchozenej jak sviňa, chvíli jsem se díval na telku a unsul. Spánek byl za celý den to nejlepší, co mě potkalo.

obr.: stará evropská část. Hlavní tah kolem zálivu.

--------------------

+Quote Post
Lagardere
příspěvek 18.1 2008 - 18:47
Příspěvek: #8

Správa fóra

Skupina: Admin
Registrace: 13.7 2005
Číslo: 9
Poděkováno: 511

paráda...

--------------------

+Quote Post
Vojta Pitra
příspěvek 27.2 2008 - 17:41
Příspěvek: #9

Král asijských bohů

Z mého blogu.

Istanbulské rozhovory potřetí

A je tu další pokračování mých zápisků z Istanbulu. Bohužel se mi díky tomu, že to dělám jako rozhovor, rozchází text s fotkama, ale snad to nevadí.

obr.: vstup do paláce Topkapi, jako z pohádky o Alibabovi.

Jak je tam draho?

Docela je. Nejdůležitější je, že se tam smlouvá, což nesnáším. Taky jsem to nedělal. A vůbec nejlepší je, že tam na devadesáti procentech zboží nemají cenu. Takže se všude musíš ptát, kolik ten kebab stojí a všude stojí jinak. Člověk by si kolikrát i něco koupil, ale když vůbec netuší, kolik si za to řeknou, tak jde raději dál. Jídlo je docela drahý, tam ceny mají v jídelních lístcích. Zlato a oblečení je levný, ale nikdo ti nezaručí, že nekupuješ padělek. A koberce jsou drahý příšerně. Jídlo prodávané na ulici je celkem v pohodě. Všichni straší, že se po něm posereš, ale mě nic takovýho nepotkalo. A to jsem jedl pouliční kebaby, oříšky, pečivo apod. celou dobu. Kebab jsem měl tak dvakrát denně. On je docela velkej, zasytí a zahřeje. Nejvíc mi chutnal kuřecí zabalený v chlebu. Jíst ho ale ještě dalších pět dní, tak mi bude blbě už jen při pohledu na něho. Teď bych si ho ale dal.

obr.: okrajová část Istanbulu, konečná stanice tramvaje.

Co Turkyně?

Jsou hezký. Hubený, tlustou jsem neviděl a všechny samozřejmě černovlasý. Každá druhá má ale blond melíry. Vypadat hezky je pro důležitější než vzdělání, protože stejně po prvním dítěti se už do práce nikdy nevrací. Takže základ je ulovit bohatýho manžela. A k tomu potřebují dobře vypadat. Být ženou v Turecku je docela fajn, ale ještě lepší je být matkou. O všem podstatném v rodině rozhoduje žena, chlap je jen stroj na peníze. Nejdůležitější osobou pro Turka je jeho matka. Nikdy by ho třeba nenapadlo ji dát do domova důchodců. Takovou ostudu by nepřežil. Rozvodovost tam mají velmi nízkou, protože jakmile jste matkou jeho dětí (i třeba teprve budoucí), tak se s vámi Turek nerozvede. Navíc tam ještě občas funguje domluvená manželství a vůbec braní se z rozumu. A když si někoho vezmeš z rozumu, tak s ním většinou zůstáváš, dokud ty racionální důvody trvají.

obr.: není to krásné zátiší?

Chodí ženy zahalené?

Pár jsem jich viděl, ale jsou to spíše výjimky. On jim to zahalování nikdo nenařizuje, je to čistě na nich. Vyjadřují tím svou víru a vztah k ní. Čím více zahalena, tím více ortodoxní. Nejčastěji se s nimi setkáš u různých mešit. Většinou chodí ale ženy oblečeny naprosto normálně, jen tam vidíš víc šátků než u nás. Možná to bylo ročním obdobím, ale nějakou vyzývavě oblečenou ženu jsem neviděl žádnou. A to nemyslím přímo tak, že by měla vypadat jako kurva, tak jak je známe u nás. Ale u nás jsou i v zimě docela často vidět ženy v sukních, to v Istanbulu rozhodně ne. Ženský tam prý mají strašně vysoký hlas, takže si to, co chtějí, vyječí. Chlapi jim prý koupí všechno, jen aby neječely.

obr.: turecká cukrárna, zákusky byly fajn, ale jinak je to místo s největší koncentrací cukru na světě.

Cítí se tam člověk bezpečně?

Průvodkyně i tištěný průvodce se na tohle téma nevyjadřovali zrovna v superlativech. Průvodce popisuje hned několik metod, jak dostávají z turistů peníze. První dny jsem byl proto hodně opatrný a taky se mi nic neztratilo, ani nikomu jinýmu. Ale o nějakém pocitu bezpečí se nedá mluvit. Je to i tím, že člověk má svět islámu spojený s terorismem a náboženským extremismem. To jsou samozřejmě předsudky, ale ono to tam opravdu čas od času bouchne a třeba když byl ten skandál s karikaturami proroka Mohameda, které vyšly v dánských novinách, tak to v Turecku sice nebylo tak šílené jako v Íránu, ale i tak to tam dost prožívali. To, že si sami dělají v novinách prdel z křesťanství, jim vůbec nevadí, a když se někdo cítí uražen, tak je prý přecitlivělý. Istanbul navíc působí sešle a chodit okolo polorozbořených a vylidněných baráků vám náladu nezvedne. Když jste někde na otevřeném prostranství, hned se k vám přihrnou naváděči, kteří vás neustále obtěžují. Nějaké živly, z kterých by přímo čišelo, že vás chtějí obrat, jsem neviděl, ani žádné bezdomovce. V Japonsku i v Koreji ten pocit bezpečí asi pramenil i z toho, že z místních přímo čiší slušnost a je vidět ten všudypřítomný pořádek. To tady není. Zajímavým způsobem se vypořádali s terorismem. Z celého města odstranili většinu odpadkových košů. Jak prosté. Atentátníci dávají své bomby do odpaďáků, tak jim je sebereme a mají po srandě. Teď musejí teroristé zpracovat novou metodiku, takže jsme na chvíli v bezpečí. Tím pádem ale musí člověk chodit se šlupkou od banánů půl hodiny, než najde vzácný odpaďák.

obr.: podzemní dráha Tünel, nebo hezky česky tunel.

Istanbul - Třetí den - fotky

--------------------

+Quote Post
Ryan Giggs
příspěvek 27.2 2008 - 19:02
Příspěvek: #10

Asijský guru

CITACE
Ženský tam prý mají strašně vysoký hlas, takže si to, co chtějí, vyječí. Chlapi jim prý koupí všechno, jen aby neječely.

Po tomto zisteni už Turkyňu nechcem! rolleyes.gif

+Quote Post
zennie
příspěvek 14.8 2009 - 22:20
Příspěvek: #11

Guests

Hm, sice uz jsi tam byl pred delsi dobou a nelibilo se ti, ale stejne se zeptam, mas nejake specialni doporuceni, co videt/navstivit (kdyz pominu samozrejme nejznamejsi veci psane v pruvodcich a na netu) /delat, nebo jakykoli tip? Psal jsi, ze jsi byl dva dny na vylete, ale uz jsi nenapsal (nebo mi to uniklo) nic podrobnejsiho, kde jsi byl? smile.gif

Istanbul je jedno z mala evropskych mest, ve kterem jsem nebyl a dost me zajima, takze tam na par dni skocim... a krome samotneho mesta mi byla doporucena plavba po Bosporu k Cernemu mori nebo navsteva Princovych ostrovu. Pripadne bych uvazoval o dennim vylete do Ankary, ale to asi nestihnu.

+Quote Post
Vojta Pitra
příspěvek 18.8 2009 - 21:35
Příspěvek: #12

Král asijských bohů

Ja si to uz fakt blbe pamatuju. Jeden vylet byla prave ta plavba po bosporu a ten druhy si uz nepamatuju:) Mozna si zkus zajit do lazni, jinak fakt nevim, nejezdi tam:) To je samozrejme vtip, klidne tam jed, treba moje spoluzacka na korejstine Istanbul primo miluje a byla tam nekolikrat. Muzes se kdyz tak obratit na ni (nina@crossclub.cz).

--------------------

+Quote Post
zennie
příspěvek 18.8 2009 - 23:12
Příspěvek: #13

Guests

smile.gif Uvidim, jako zdroju informaci mam dost, takze si to naplanuju nejak sam, jen jestli treba nemas konkretni doporuceni smile.gif V Istanbulu budu mit cas asi dva a pul dne, takze to vidim na den a pul prohlidku a den nekde mimo.

Diky kazdopadne smile.gif

+Quote Post
kraternius
příspěvek 23.2 2011 - 13:11
Příspěvek: #14

Totoro
*

Skupina: Banned
Registrace: 21.2 2011
Číslo: 4 179
Poděkováno: 0

Tak mně se v Istanbulu celkem líbilo. Byl jsem tam na 14 dní . A fakt jsem si to užil. Třeba se mi fakt líbil Bosporskej most, jako kam se hrabe ňákej Golden Gate... No a ty mešity, to ani nekomentuju, fakt mazec. Jo a taky muzeum moderního umění byla fakt dobrý. Zennie se ptal na ty výlety a zajímavosti... tak tady máš docela dost informací wink.gif

+Quote Post
zennie
příspěvek 23.2 2011 - 15:48
Příspěvek: #15

Guests

Jo, diky, veci z toho posledniho odkazu samozrejme znam, spis jsem myslel nejake osobni doporuceni na mene zajimave veci smile.gif

No, nakonec jsem se tehdy stejne do Istanbulu nedostal (krach skyeurope dva dny pred odletem smile.gif ), od te doby to nejak planuju, ale porad nic, i kdyz letos jsem se dostal trochu dal na blizky vychod, tak treba nekdy neco taky sepisu, bude-li cas wink.gif

+Quote Post
hunty
příspěvek 8.3 2011 - 18:44
Příspěvek: #16

Asijský velmistr

Registrace: 13.8 2009
Číslo: 3 278
Poděkováno: 95

vzpomněl jsem si na tohle téma a v červnu mám v Istanbulu (Ataturk Airport) 8 hodin mezi přestupem, nějaké vaše osobní tipy, co by se dalo dělat?

+Quote Post
zennie
příspěvek 3.4 2012 - 01:04
Příspěvek: #17

Guests

Asi před pěti hodinami jsem přiletěl z Istanbulu (výše jsem se sice už dávno ptal na nějaká doporučení, tehdy jsem ještě netušil, že mi dva dny před odletem krachne SkyEurope biggrin.gif takže jsem se tam dostal až teď). To město mě neskutečně dostalo, je úžasné, mezi evropskými městy se u mě rázem zařadilo na první místo (a teda nebudu skrývat, že to je určitě právě proto, že prakticky zas tak evropské není wink.gif ). Takže doporučuju všem milovníkům Orientu navštívit Istanbul, je to kousek a stojí to za to. Chtěl jsem hned nahodit pár fotek, ale s tím, jak jsem byl za posledních pár dnů pořád na nohou a pořádně nespal, tak teď nemám na procházení a vybírání fotek, takže jestli bude mít někdo zájem, můžu zkusit během následujících pár dní hodit smile.gif

+Quote Post
Lagardere
příspěvek 3.4 2012 - 13:13
Příspěvek: #18

Správa fóra

Skupina: Admin
Registrace: 13.7 2005
Číslo: 9
Poděkováno: 511

CITACE(zennie @ 3.4 2012 - 00:04) *
Asi před pěti hodinami jsem přiletěl z Istanbulu (výše jsem se sice už dávno ptal na nějaká doporučení, tehdy jsem ještě netušil, že mi dva dny před odletem krachne SkyEurope biggrin.gif takže jsem se tam dostal až teď). To město mě neskutečně dostalo, je úžasné, mezi evropskými městy se u mě rázem zařadilo na první místo (a teda nebudu skrývat, že to je určitě právě proto, že prakticky zas tak evropské není wink.gif ). Takže doporučuju všem milovníkům Orientu navštívit Istanbul, je to kousek a stojí to za to. Chtěl jsem hned nahodit pár fotek, ale s tím, jak jsem byl za posledních pár dnů pořád na nohou a pořádně nespal, tak teď nemám na procházení a vybírání fotek, takže jestli bude mít někdo zájem, můžu zkusit během následujících pár dní hodit smile.gif

tak to je jasné, něco nahoď ať se můžeme kochat smile.gif

--------------------

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
2 uživatel(é)(ů) právě čte toto téma (2 host(é)(ů) a 0 anonym(ní)(ních))
0 uživatel(é)(ů):

- PDA verze Nyní je: 17.10 2019 - 18:55