IPB

Vítejte, návštěvníku ( Přihlásit | Registrovat )

Reply to this topicStart new topic
> Palawan krátce
Eles
příspěvek 12.11 2012 - 21:55
Příspěvek: #1

Asijské božstvo

Skupina: Members
Registrace: 1.8 2005
Číslo: 65
Poděkováno: 25

Něco o El Nidu na Palawanu na Filipínách, kdyby to někdy někdo zvažoval, tak aby věděl co čeho jde.
Je to vesnice, která se rozrostla o malé hotely a miniresorty pro turisty, ale pořád je většina lidí místních a zdaleka ne všichni pracují v cetovním ruchu. To je samozřejmě velké plus hned z několika důvodů. Služby a ceny nejsou nastavené nijak vysoko, protože a člověk si může vybrat jestli půjde do na turisty orientované restaurace s řádnou obsluhou a skoro západním standardem, nebo jestli se nají 3x levněji v bufáči pro místní. Taky to místo má pořád svojí atmosféru Filipín a ne nějaké chráněné rezervace pro sádelnatou bílou klientelu. A zároveň je tam bezpečno, protože na druhou stranu turisti plní místní kapsy penězi a všichni to vědí.

Dá se tam dostat busem či minibusem nebo soukromym autem z hlavního města ostrova - Puerto Princessa. Ten je cca 250km (+-100, teď nevim přesně) od El Nida, a znamená to, že první dvě třetiny cesty se jede jak po másle po prázdné silnici, jenže pak silnice skončí a ještě dvakrát tak dlouho po rozbahněných cestách (minibus jede celkem cca 6 hodin). Ale silnice se pozvolna staví, to jo. Další možnost je přes půl dne lodí z Coronu (ostrov na severu).

El Nido tvoří ona velká vesnice + pár penzionů a malých hotelů na plážích na sever a na jih + luxusní resorty na blízkých ostrovech. Je to možná až takový miniměstys, ale budu používat dál slovo vesnice.
Většina hotelů a penzionů má pár pokojů a je přímo ve vesnici v cenách od cca 200 po 2000 za noc (pro 2 lidi). V těch luxusních resortech na ostrovech se dá ubytovat za cca 12000-20000 za noc. Nic mezi tim.
Pláž v El Nidu stojí za hovno, je to spíš přístav pro loďky a je špinavá. O nic lepší to ale neni ani na plážích na jih od vesnice, takže vřele nedoporučuji se nechat zlákat bydlet tam. Naopak u těch ostrovní superresortů jsou parádní pláže, což ale není důvodem se o ně zajímat. Vysvětlení dále.

Veškeré vodní záležitosti se totiž odehrávají na ostrovech (je jich tam několik desítek), kam se jezdí na půldenní výlety z přístavu. Funguje to tak, že si člověk u jedné z x agentur nebo na svém hotelu domluví jeden ze čtyř okruhů, a okolo 9té ranní se nalodí na loď pro cca 8 lidí (v reálnu jich jede díky monstrkonkurenci tak 4 - 6) a vydá se na cestu s několika zastávkami po těch různých ostrovech. Posádka čítající 3 filipínce mu v půlce na některém z ostrovů ugriluje oběd a návrat je tak ve 4 odpol.
Parádní systém, člověk může 4 dny po sobě jezdit a neustále se potápí, šnorchluje, plave, válí se na pláži na jiných místech, přičemž je tam jenom s několika dalšími lidmi.
Ještě lepší možnost je zaplatit cenu za 4 lidi naráz a pak může jet klidně sám nebo dva, tim si prostě pronajmou celou tu loď. Ceny vstřícné, teď už z hlavy nevim přesně, ale thruba 400 Kč/os výlet, nebo teda 1600 za celou loď. V ceně lodi jsou vždycky ti tři chlapíci a oběd, takže i když lidi jedou jen dva, je jich vlastně dohromady pět.
Posádku tvoří: kapitán - řídí loď, t.j. sedí u kormidla a kouká dopředu. Když se někde stojí tak spí. Pomocník kapitána - pomáhá nahazovat motor a kotví loď na zastávkách. Krom toho je hlavní kdo připravuje oběd. Průvodce - umí anglicky, takže má asi bavit posádku. Když se mu dá najevo, že o delší konverzaci není zájem, tak většinu cesty spí. Zvládl by to vlastně v klidu všechno jeden člověk, ale když jim to takhle vyhovuje...

Paradox je, že v těch luxusních resortech mají turisti k dispozici luxusní chatky na kůlech v ultračistém zálivu, malou super pláž, a jinak nic. Takže nakonec podnikaj ty samé výlety jako z vesnice.

Moře je dost kvalitně čisté, ostrovní pláže vypadaj jak malé ráje, ale korály jsou z větší části poničené (místňáci lovili ryby dynamitem). Pořád se ale dají navštívit dvě až tři místa, kde to nestačili zničit, a dneska už se výbušniny používat samozřejmě nesmí. Jedno z těch míst je naprosto parádní korálový útes prudce klesající do hloubky a plný života, takže když se chce člověk pořádně potápět, je nejlepší si najmout celou loď, vykašlat se na okruhy, a jet na celý den tam.
Já jenom šnorchluju a potopim se do max. do 15ti až 20ti metrů, ale ten živej útes se táhne daleko hlouběji, takže i scuba-diving bude super.
Ale varuju před očekáváním více takovýhle míst. Na šnorchlování jich opravdu moc není, scuba možná jezdí i jinam, to nevim.

V okolí města na souši toho jinak moc není. Jedny vodopády, jedny horký prameny, rýžová pole s buvoly, pár minivesnic. Ale jeden den se tim dá taky vyplnit - s půjčenou motorkou. Po půjčení si do zástavy berou řidičák. Řikám, co když mě zastaví policajt? A oni se jenom zasmějou a vysvětlí, že to jsou absurdní obavy. No jsou. Po vyjetí z vesnice se jede víceméně po kamenitobahnitých stezkách, ne víc jak 30 km/h, a nepotká se víc jak pár motorek a trojkolek v protisměru. Policajti jsou ve vesnici tak 2-3 a spíš se promenádujou po ulicích v dokonale vyžehlené uniformě a přijímají úctu a strach místních, nebo sedí v klimatizované kaceláři. Že by se jeli pařit někam do terénu, kór kontrolovat cizincům jízdní doklady, to je sci-fi.

Ve vesnici je asi 15 masážních salónů (v každém tak 6 holek (cca 1-2 atraktivních) - obrovská konkurence, většina tam celý den jenom sedí) a děvčata zcela evidentně a otevřeně nabízejí kromě masáží i další služby. Normální masáž stojí asi 150-200 na hodinu. "Masáž" v uvozovkách bude podle mě tak za trojnásobek. Zkušenost nemám, ale pár chlapů v doprovodu dvou masérek naráz se tam vidět dá. 1+1 pak už večer poměrně hodně. Z tohodle hlediska taky zajímavá destinace, a kdybych byl mladší a jel třeba s nějakym kamarádem, tak neni co řešit... smile.gif

Turisti jsou směsí z celýho světa. Potkali jsme Australany, Američany, Kanaďany, Izraelce, Číňany, Korejce, Němce, Švédy, atd. Ale od každého druhu jenom pár. Dohromady v absolutních číslech tam turistů zas tolik neni, takže se skoro s každym člověk potká na ulici alespoň dvakrát či víc. Vytváří to takový rodinný efekt.

Hlavní sezóna je cca listopad-duben, největší deště cca červen až září. My jsme jeli v říjnu a měli kliku. Týden před námi tam denně pršelo (z toho dva dny celé), my měli jeden den pár přeháněk a jinak prakticky pořád slunce. Čili mimo sezónu je to trochu házení mincí.

Místňáci jsou asijsky vstřícní, a většina to nehraje. Žádný bakšiše, všude pevné ceny, nedává se spropitný. To oceňuju velice - nesnášim úslužnost v očekávání spropitného a protáhlý ksicht, když snad nedosahuje očekávané výše. Dal jsem akorát posádce lodi, když kvůli mym výmyslům lítali jak hadr na holi. Za vysloveně extra služby, proč ne, ale jinak se chci najíst, napít, nakoupit a svézt taxíkem a platit jasně danou cenu.

Doporučuju na 3-5 dní, max. 7, víc nemá vůbec smysl. Případně přejet na Coron a pokračovat tam. My se v El Nidu zastavili na 5 dní a bylo to akorát.

Na loďce...

Pár fotek z cest po ostrovech...

pod vodou...

Já, krátce předtim než jsem se málem utopil. Protože to dolů šlo ručkovánim snadno do velký hloubky a nazpátek jsem chtěl vyplavat rovně rychle nahoru, ale zapomněl že nemám na nohách ploutve... smile.gif

Velký restaurant...používají tam všude nějaké místní rumy na míchané nápoje, takže koktaily stojí cca 50 (turistická restaurace), chutnají trochu divně, ale na tom rumu se nešetří, takže stačí dva až tři longdrinky a je to jak vypít u nás šest panáků.

Když se ke mně rozklusal tenhle buvol (nebo kráva), tak mi málem něco spadlo do kalhot, protože nejdřív nebyl vidět v trávě položený provaz, a vypadalo to, že si zvíře doběhne až ke mně na konfrontaci.

Byl jsem zvědavej, jak to vypadá v místní základní škole...

--------------------
If anyone needs me, I'll be in the Angry Dome...

Poděkovali:
--------------------
Lagardere,Eles,Pethushka,
Go to the top of the page

+Quote Post
Lagardere
příspěvek 12.11 2012 - 23:25
Příspěvek: #2

Správa fóra

Skupina: Admin
Registrace: 13.7 2005
Číslo: 9
Poděkováno: 511

pěkné

--------------------

+Quote Post
zennie
příspěvek 13.11 2012 - 06:51
Příspěvek: #3

Guests

Pekne, diky. To jsi byl jenom na tom jednom miste nebo jsi Filipiny objel nejak vic?

+Quote Post
Eles
příspěvek 13.11 2012 - 11:23
Příspěvek: #4

Asijské božstvo

Jenom 8 dní na Palawanu jako odskok z Koreje. Z toho 5 v tom El Nidu.

--------------------

+Quote Post
zennie
příspěvek 13.11 2012 - 18:45
Příspěvek: #5

Guests

Jo tak smile.gif Pak chapu, prislo mi divne z Evropy letet na par dni do zapadle diry na Filipinach, nevedel jsem, ze to byl odskok z Koreje biggrin.gif

Kde byly zbyvajici tri dny? A jake plany na priste?

+Quote Post
Eles
příspěvek 14.11 2012 - 10:12
Příspěvek: #6

Asijské božstvo

Šlo jenom o ten Palawan. Zbytek v okolí Puerto Princessa. Tam to bylo zajímavý o něco míň, když nepočítám vyprávění asi 50ti letýho brita z Manchesteru, kterej ve 20ti vyrazil na kole na německo-československou hranici a povedlo se mu ukecat pohraničníky ať ho pustí skrz. Pak v ČSSR strávil několik týdnů a protože mě britskej pas a tvrdou měnu, tak se dostal komkoliv chtěl. Jeho cestopis by byl fakt zajímavej.

Příště už nevim. Já jsem na to potápění, takže se snažim dostat se na zajímavý místa z tohohle hlediska. Indonésie mě láká asi nejvíc. A nebo naopak nějaký treky - Nepál, Kanada atp.

A pokračuj v tom svym blogu, už tam dlouho nic nepřibylo smile.gif

--------------------

+Quote Post
zennie
příspěvek 14.11 2012 - 13:11
Příspěvek: #7

Guests

Snazim se, mam rozepsane dva posty, ale nejak to nestiham sad.gif Ted letim na 5 dni na vylet, tak taky nic nepribyde asi, ale zase bude pak o cem zpetne psat wink.gif

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
2 uživatel(é)(ů) právě čte toto téma (2 host(é)(ů) a 0 anonym(ní)(ních))
0 uživatel(é)(ů):

- PDA verze Nyní je: 22.3 2019 - 03:03