IPB

Vítejte, návštěvníku ( Přihlásit | Registrovat )

9 stránky(nek): V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cestování po Asii i jinde
zennie
příspěvek 12.5 2012 - 23:23
Příspěvek: #1

Guests

V poslední době tady cestovací sekce docela umírá, pojďte rozvířit diskuzi smile.gif

Sám jsem s výjimkou krátkého povídání z Istanbulu v poslední době nepřispěl, i když bych rád. Důvodů je víc, zaprvé přebírání fotek a sepisování reportů je dost časově náročné, kromě toho jsem taky začal místo toho psát na vlastní web, na který už jsem se tady několikrát odkazoval. Je to pro mě nějak praktičtější a univerzálnější, takže i nadále budu psát tam, přičemž když sepíšu nějakou zajímavější Asii nebo jiný kout světa, můžu sem házet link.

V poslední době jsem dopsal krátký report z návštěvy Maroka v srpnu minulého roku - http://zennie.cz/blog/?p=2017. Teď mě čekají státnice, takže nemám čas něco sepisovat, i když rád bych pak sepsal něco z Malajsie a Bruneje.

V létě se pak chystám polopracovně polosoukromě do Japonska a pak na delší dobu do Číny. Právě jsem koupil konečně pořádný foťák, tak se těším, až ho vytáhnu do terénu, že budou fotky konečně za něco stát smile.gif

Co vy? Kde jste byli v poslední době? Kam se chystáte? Jaké jsou vaše cestovatelské plány či sny, i v dlouhodobějším hledisku? Pochlubte se, ať už je to Asie či jiná zajímavá místa smile.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Arnostek
příspěvek 13.5 2012 - 16:13
Příspěvek: #2

Asijský fanda
**

Skupina: Members
Registrace: 25.1 2012
Číslo: 4 634
Poděkováno: 0

Plány-Sny...Procestovat skrz na skrz Hokkaido, Izu a Boninské ostrovy Nampo-Shoto unsure.gif

--------------------

+Quote Post
zennie
příspěvek 13.5 2012 - 16:22
Příspěvek: #3

Guests

Hokkaido doporucuju, je krasne, infrastruktura na japonske pomery sice dost chaba, ale aspon tam nepotkas cizince smile.gif Proc zrovna Nampo-shoto? Docela neznama vec a s dopravou je to jeste o par radu slozitejsi nez Hokkaido smile.gif

+Quote Post
Arnostek
příspěvek 13.5 2012 - 17:21
Příspěvek: #4

Asijský fanda
**

Registrace: 25.1 2012
Číslo: 4 634
Poděkováno: 0

CITACE(zennie @ 13.5 2012 - 15:22) *
Hokkaido doporucuju, je krasne, infrastruktura na japonske pomery sice dost chaba, ale aspon tam nepotkas cizince smile.gif Proc zrovna Nampo-shoto? Docela neznama vec a s dopravou je to jeste o par radu slozitejsi nez Hokkaido smile.gif

Miluju méně známé a atraktivní (pro turisty) kouty Japonska .
Jsou to nádherné a zajímavé ostrovy. Jednou to projedu a napíšu report. laugh.gif
Na Hokkaido se snad někdy dostanu s WWOOF. smile.gif
...Stejně si ještě pár let počkám. laugh.gif

--------------------

+Quote Post
Eles
příspěvek 13.5 2012 - 17:45
Příspěvek: #5

Asijské božstvo

Registrace: 1.8 2005
Číslo: 65
Poděkováno: 25

Já mám za sebou čerstvě Malajsii (KL, P. Perhentian) a Singapur. Kdyby byl zájem tak něco napíšu.
Jinak chystám se výhledově (na podzim) do Koreje a na Filipíny nebo Indonésii. Jde mi hlavně o pěkné moře, korály - šnorchlování, Malajsie byla v tomhle ohledu parádní, ale přecijen už dost turistická.
Jestli někdo máte typy na luxusní, ne zcela turisty objevená místa (a přitom relativně dopravně dostupná - ne nějaký ostrůvek, kam se jede 6 hodin lodí z přístavu, který je 800 km od nejbližšího letiště) smile.gif tak sem s tim.

--------------------
If anyone needs me, I'll be in the Angry Dome...

+Quote Post
zennie
příspěvek 14.5 2012 - 01:57
Příspěvek: #6

Guests

A libilo se jo? Zajem urcite je, napis smile.gif Ja byl na v zari Langkawi, prestoze naprosto mimo sezonu, tak myslim, ze vim, co tou turisticnosti myslis biggrin.gif Za morem nejezdim, ale na snorchlovani jsem slysel nedavno zajimava doporuceni na Togeanske ostrovy. Hodne slavna destinace pred dvaceti lety, dnes to tam utichlo a nikdo tam neni. Je to sice odlehlejsi, ale zas prece jenom, do Manada se z KL bude dat doletet bez problemu, odtud uz (aspon na tamni pomery) co by kamenem dohodil biggrin.gif

+Quote Post
hunty
příspěvek 14.5 2012 - 14:00
Příspěvek: #7

Asijský velmistr

Registrace: 13.8 2009
Číslo: 3 278
Poděkováno: 95

Ja si tento rok dal klasickou trasu Thajsko - Kambodza - Laos - Vietnam + Singapur, zrovna pred tydnem jsem se vratil zpet do mrznouci Prahy a uz planuji kam priste .)
Můžu podat nějaké aktuální info (převážne jen známé oblasti)..

Laka me hodne destinaci - Cina, Taiwan, Malajsie, Japonsko, ale i napriklad Tadzikistan ci Indie.. ale vse zalezi na financich a volnem case.

Zatím nejhůře se mi vracelo z Jižní Koreje, které bych chtěl i někdy v budoucnu věnovat více času..

+Quote Post
zennie
příspěvek 14.5 2012 - 16:41
Příspěvek: #8

Guests

To zni fajn, Vietnam bych navstivil rad nekdy pristi rok, pokud mi na to vyjdou penize. Ktera mista se ti nejvice libila?

Cina mne osobne jeste chybi, na tu se tesim, chtel bych ji projet nejak dukladneji, ale to je na hodne dlouho. No kdybyste se nekdo mezi srpnem a lednem chystali do Chongqingu nebo Chengdu, tak se za mnou stavte wink.gif

V Koreji jsem nejak nebyl a ani nevim proc, tahle zeme me doposud nejak nicim nezaujala. Jako mit moznost, letim hned, ale zatim byly moje priority vzdycky jinde smile.gif

+Quote Post
hunty
příspěvek 14.5 2012 - 17:28
Příspěvek: #9

Asijský velmistr

Snazil jsem se cestovat pomaleji, nez napriklad minuly rok v Koreji, a mel jsem moznost poznat hodne mistnich skoro v kazdem meste, takze me zazitky jsou hodne ovlivnene tim. Nezaujate ale nejspis Dalat, Ninh Binh, Sapa .. vsude si pronajmout motorku (4-5$) a projezdit okoli.
Nechci rikat, ze jsem byl Vietnamem zklamany, ale byl jsem rad, kdyz jsem na 2 tydny zmenil trasu a podival se do Laosu.. Vietnamci dokazou hodne cestovatelu otravit a unavit.. kazdy den od snidane az po veceri se handrkovat o penize nekdy proste nejde . ) i kdyz jsem nemel nastaveny budget, tak nehodlam platit vic nez mistni za bezne sluzby..

Lide mimo turisticka centra fajn (i kdyz stale mene milejsi nez v Laosu, Kambodzi ci Thajsku) a casto i fer. Jih byl v ocich vsech cestovatelu prijemnejsi, ale zase nenabizel tolik prirodni krasy jako sever. Jeste jsem nespocital vsechny naklady, ale cestovani ve Vietnamu bylo rozhodne levnejsi nez napriklad v Laosu: prvnich 21 dni, nez jsem odjel do Laosu, jsem utratil cca 7800 Kc.

+Quote Post
zennie
příspěvek 15.5 2012 - 05:59
Příspěvek: #10

Guests

Rad bych se podival na fotky, kdybys mel nekde nejaky vyber smile.gif (jo jinak dotaz na to, co se libilo nejvic, byl obecne na celou cestu, nejen na Vietnam, asi to tak nevyznelo)

Ve Vietnamu byl nedavno kamarad a az me prekvapuje, jak slysim uplne presne to same - vcetne stejneho rozdilu mezi severem a jihem...

+Quote Post
hunty
příspěvek 15.5 2012 - 13:16
Příspěvek: #11

Asijský velmistr

Jeste jsem je nestacil probrat, po zjisteni, ze vetsina fotek z Thajska je rozmazana, jsem to posunul na neurcito, az neco nahodim na flickr, tak postnu.
Hrozne me bavil Singapore, ktery jsem neplanoval, takze me prekvapilo, ze to neni jen mesto vyskovych budov.. cenove to byl hrozny skok, ale 3 dny a 2 odpoledne se daly, kdybych nemel booknutou letenku, tak zustanu i dele...

Kazda zeme mela nejaka kouzelna mista (Kambodza - Kampot, ale i nepredvidatelny Siem Reap, Laos - Vang Vieng, Phonsavan, Thajsko - Kanchanaburi, Ko Phangan), ale porad jsem byl jen obycejny turista. )
Kdybych se tam mel nekdy v budoucnu podivat, tak uz se vyhybam velkym mestum a volil bych nejaky zajimavejsi zpusob dopravy .. nejlepe koupe vlastni motorky.

Jo, Vietnam takhle videla vetsina lidi, chce se to proste vyhnout lidem spojenym s turismem, ale kdyz tam clovek jede poprvy, tak je to tezky (kazdy chce videt hlavni sighty)... pokud bys jel ve skupince alespon 2 lidi (kvuli permici v Ha Giang), tak se zkus podivat k cinskym hranicim (Dong Van, Meo Vac a okoli), me osobne by zajimalo i projeti Central Highlands.. zaver proste je, ze motorka je nejlepsi zpusob dopravy. ))

+Quote Post
aqualung
příspěvek 16.5 2012 - 20:10
Příspěvek: #12

Asijský velmistr

Registrace: 11.2 2007
Číslo: 549
Poděkováno: 19

No, tak mi to nějak nedalo, a po hodně dlouhé odmlce se zase hlásím zpět:). Od mého posledního foto-reportu z Činy ze srpna 2009 (byl jsem tam ve skutečnosti v červnu 2008) uplynula již nějaká doba, za kterou jsem přeci jen stihl něco málo procestovat a dokonce se vrátit na stará známá místa. Takže, pěkně popořadě:

Únor 2009 Laos

Místo mojí první dovolené v životě (před tím jsem byl student) padlo na Laos, který zakončil symbolický trojúhelník Indočíny Vietnam-Kambodža-Laos. Cesta byla kvůli letence klasicky přes Bangkok. Jelikož jsem na Laos vyčlenil pouze 12 dnů z celkových 19 dní k dispozici, tak jsem projel asi turisticky nejprofláklejší trasu Vientiane-Vang Vieng-Luang Prabang a poté letecky zpátky do Bangkoku. Zbytek dovolené padnul na povalování na pláži na thajském ostrově Ko Samet. Ne že bych byl plážový povaleč, ale bývalé přítelkyni se tam velice líbilo, a já byl nakonec také spokojený. Co se Laosu týče, tak mě poněkud zklamalo, jakým způsobem místní podlehly návalu turistů (Vang Vieng je opravdu odstrašující případ, příroda v okolí je velice pěkná). Připadalo mi, že kompletně rezignovali na jakoukoliv činnost, kromě posluhování turistům. Nicméně si dokážu představit, že odlehlejší oblasti, než které jsem navštívil, mají co nabídnout. Tedy, Laos beru jako mírné zklamání.

Přelom 2010/2011 Kambodža
Asi z nostalgie jsem se rozhodl vydat po více než 4 letech opět do Kambodži. Jako obvykle, klasicky přes Bangkok, ranním vlakem na hranice, a pak pěkně kolečko Siam Reap (Angkor Wat zase o něco více zavalený turisty, ale jinak nádhera), Phnom Penh, Kep, Sihanovkuille. Nazpět pak poněkud úmorně busem na již ověřený Ko Samet, kde si člověk opravdu odpočine (v tu dobu jsem byl rád plážovým povalečem alespoň na pár dní díky brutálnímu přetížení v práci koncem 2010). Nutno podotknout, že cestu jsem tenkrát absolvoval s poněkud bohatším rozpočtem, který se promítnul výhradně v kvalitě ubytování (a nelituji toho). Jinak způsob lokální přepravy busem či lodí a ježdění na mopedu po okolí hezky zůstalo ze skalních baťůžkářských let;).

Červenec 2011 Čína Guangzhou
I když se nejedná o cestování ve smyslu hobby, tak jsem se na týden ocitl v Čínském Guangzhou, respektive v jedné velké fabrice v okolí. To je však trochu jiné téma, třebaže zajímavé…

Říjen 2011 Maledivy

Během heroického pracovního nasazení během 2011 jsem se rozhodl investovat doslova ranec do luxusní dovolené na Maledivách. Byla to opravdu krásná izolace od okolního světa s neuvěřitelně průzračným mořem a korálovým útesem jako stvořeným pro šnorchlování. Mohu jedině doporučit, avšak je potřeba opravdu štědrý rozpočet, a jet s přítelkyní (což sice ještě zdvojnásobí rozpočet, ale sám by se člověk poněkud nudil:)).

Květen 2012 Hong Kong
Opět na mne spadla služebka do Čínského Guangzhou (co čert nechtěl do té samé fabriky:)). Tentokrát jsem si však pobyt prodloužil o víkend a díky tomu navštívil Hong Kong, byť jen na dva dny. Mohu jen potvrdit, že se jedná o asijský New York (ve kterém jsem nebyl:)). Kromě míst, která se musí navštívit (Viktoria Peak, Kowloon, apod.) přijde vhod i možnost zajít na pivo a pokecat s lidmi z branže (samozřejmě s cizinci co mluví anglicky).

Vím, že je to velice stručné, proto rád rozvinu do detailu jakékoliv téma vás bude zajímat. Jen dejte vědět.

--------------------
I'll see you at the Weighing-In,
when your life's sum-total's made.
And you set your wealth in Godly deeds
against the sins you've laid.

+Quote Post
zennie
příspěvek 16.5 2012 - 21:03
Příspěvek: #13

Guests

Hmm, na tebe jsem si nedavno vzpomnel, ze by ses mohl objevit, ze jsem te tu leta nevidel smile.gif

Jinak skvele, vidim, ze i kdyz nechodis na forum, na Asii jsi stale nezanevrel smile.gif

Ranni vlak z Bangkoku do Kambodzi je pro me taky silene nostalgicka vzpominka, dost mozna si ji pristi rok budu muset zopakovat smile.gif

Me by zajimalo to Guangzhou. Co ze delas, jak ses tam dostal a tak? Jak na tebe mesto pusobilo, pripadne jeho okoli, pokud jsi mel moznost navstivit krome toho HK?

A Maledivy s pritelkyni nelze nez zavidet biggrin.gif

+Quote Post
haffen
příspěvek 16.5 2012 - 21:03
Příspěvek: #14

Asijský všežravec

Registrace: 26.5 2010
Číslo: 3 717
Poděkováno: 6

A koľko tak vychádzajú náklady na takú dovolenku vo východoázijských krajinách? Cesta, ubytovanie, strava a pod. Na vlastnú päsť.

+Quote Post
aqualung
příspěvek 16.5 2012 - 22:57
Příspěvek: #15

Asijský velmistr

2 zennie:

Jojo, rád zavítám po letech zpátky mezi hardcore fanoušky Asie;).

Ranní vlak z Bangkoku do Kambodži je silný zážitek. Zatím jsem to absolvoval dvakrát a doufám, že ne naposled. Mimochodem je to asi nejlepší vstupenka pro nováčky v JV Asii. Je to zážitek, který člověka dokonale naladí a už nikdy nezapomene. Čas odjezdu 4:52 (pokud se nepletu) a průjezd ranními periferiemi Bangkoku, to je na celý život.

Do Guangzhou mě, jak to tak bývá, přivedl osud. Ještě na vejšce mě naverbovali do jedné nadnárodní korporačky, která to dobou měla výrobu v Maďarsku. Jelikož ale celou výrobní část koupili Taiwanci, tak netrvalo dlouho a výroba se přesunula do Čínské pobočky, která je právě v Guangzhou. A od té doby tam tak dvakrát do roka jezdím služebně. Vlastně není důvod tajit co je to za korporačku - jedná se o firmu Liteon (někdo jistě pamatuje zlatou éru vypalovaček;).

Co se samotného Guangzhou týče, tak díky bývalým maďarským kolegům, kteří ještě žoldujou pro Liteon, mohu ohodnotit v podstatě jen noční život, který je v Guangzhou na docela slušné úrovni (i cenověsmile.gif). Abych však neplatil za nekulturního jedince, tak jsem samozřejmě Guangzhou navštívil i přes den, přesněji řečeno večer po šichtěsmile.gif. Centrum města je zbrusu nové (hodně překopáno před Asia Games), mrakodrapy rostou jako houby po dešti a z autentického čínského městečka už moc nezbývá. Cizinců je jak šafránu (v noci se však shlukují po klubech:)). Celkové vzato ve mě zůstal dojem dynamicky se rozvíjejícího města, samozřejmě čínským způsobem, které není ani tak vhodným cílem pro baťůžkáře, jako spíš pro businessmany (týpci ze sales, purchasing apod.) s rozpálenými tvářemi z vidiny neomezených možností.

Nakonec asi nejzajímavější, co se čínské autentičnosti týče, byl můj několikrát opakovaný vejšlap asi 2km od fabriky (která je vzdálená asi 30min taxi z centra), kde je ještě možné narazit na klasické čínské městečko s živoucími uličkami a tržnicemi (bohužel mi nejde uploadnout foto:().

Jinak jsem se nikam jinam nedostal (kromě Hong Kongu, na který jsem si vyhradil víkend na vlastní pěst). Ber to tak, že jsem celý pracovní týden bydlel na ubikaci ve fabrice, takže šlo opravdu jen k večeru vyrazit drožkou do města, když zrovna nebyla firemní akce (=chlastačka;)). Co však musím pochválit je celkem pohodlná cesta z Guangzhou do Hong Kongu vlakem. Asi tříhodinová cesta pěkným vlakem vyjde na nějakých 150RMB (asi 400Kč), přičemž vyrazíš z Guangzhou East Railway Station a dorazíš přímo na Hung Hom station (součást Hong Kongského metra, to vše bez přestupu (vízum ti dají až na Hung Hom a to téměř bez fronty).

2 haffen:

Nevím, zda byla otázka směřována přímo na mne, nebo obecně do vzduchu, nicméně se můžu podělit o zkušenosti.

Tak zaprvé, je potřeba se do Asie nějak dostat. Předpokládám, že chceš letět z Prahy (pro moraváky snad připadá v úvahu ještě Vídeň). Můj cíl byl vždy se dostat pod 20 000Kč za zpáteční letenku, což poslední roky není vůbec problém. Samozřejmě se dá letět i výrazně levněji (tuším, že právě probíhá akce od ČSA z Prahy do Bangkok a zpět za necelých 13 000Kč), ale člověk si nemůže vybrat konkrétní termíny odletu a návratu, což je pro mne dost kritické.

Ubytování se dá vždy pořídit levně. Výjimku tvoří snad jen Hong Kong, kde samostatná cimra (samozřejmě bez okna:)) s koupelničkou vyjde na bratru 700Kč/noc a více. Jinak jsem nikdy neměl problém se dostat pod 10USD single bed, a někdy i výrazně níže, za noc v těchto zemích: Thajsko, Kambodža, Laos (i když tam těch 10USD je asi minimum), Vietnam, Čína. V Koreji a Japonsku nemám zkušenosti s low cost ubytováním, ale i v běžných hotelích se dá pohybovat něco málo přes 1000Kč na noc. Pak je tu samozřejmě možnost kvalitnějšího ubytování. S touto variantou mám také zkušenosti, od doby co jezdím na dovolenou s ženskejma:)). Indočína poskytuje opravdu nádherná ubytování za celkem přijatelný peníze (rozuměj 20-50USD/noc za double). Takto jsem třeba absolvoval kolečko z Thajska přes Kambodžu a zpět na přelomu 2010/2011, takže mám konkrétní zkušenosti. Sám však jezdím čistě low cost:).

Maledivy jsou pak pochopitelně jiná liga, ale tam technicky vzato nejde jet s baťůžkem a obcházet jednotlivá letoviska (co letovisko to samostatný ostrov). Navíc se dá vyjednat slušná sleva při individuálním jednání s letoviskem s dostatečným předstihem a někdy na okraji sezóny.

S jídlem už bych si vůbec nelámal hlavu. Na ulici se najíš všude, chutně a levně (rozhodně levněji než u nás).

Lokální cestování je pak také cenově příznivé. Když nepočítám japonský Šinkanzen, tak jsou více méně všude ceny busů a vlaků maximálně stejné, ale spíš nižší, než u nás.

Klidně se ptej na detaily. Obecně se píše dost těžko:).

--------------------

+Quote Post
haffen
příspěvek 17.5 2012 - 11:46
Příspěvek: #16

Asijský všežravec

No dikes za tak rozsiahly komentar. Pisal som to tak nejak vseobecne nech sa viaceri vyjadria.
Tento rok mi to urcite nevyda, ale chcel by som sa ist pozriet do Juznej Korei. Ta mi je nejak srdcu najblizsia. Z Prahy je to dost od ruku. Schwechat mam blizsie.

+Quote Post
hunty
příspěvek 17.5 2012 - 12:17
Příspěvek: #17

Asijský velmistr

Já jsem objel Koreu minulý rok a tohle jsem nedávno někomu sepisoval, bohužel se mi většina cen už vykouřila z hlavy kvůli návštěvě dalších zemí.

Letenka z Prahy s Turkish airlines za 15.000 (FinnAir meli podobnou cenu, bude asi fajn ohlidnout se i po Emirates)

pokud si pamatuju, tak jsem utratil cca 26 000 za celých 30 dní, tzn ubytování hostely - většinou 15 000W - 250 Kč / noc (az 20 000W)

autobusy po městě jsem prakticky nepoužíval, jen metro, který je všude a lehce z něj všude dojdeš,
podle toho jak dlouho tam budeš by se hodilo si koupit jízdenku, je levnější si totiž koupit a nabíjet T-money card, já si bral jen jednorázový, ve stanici akorát na automatu přepneš na angličtinu a vybereš stanici, ceny většinou 1 500W - 25 Kč, z čehož je 500 W - 8 Kč záloha za ten lístek, vedle prodejních automatů jsou automaty co ti vcucnou lístek a vrátí 500W minci.
z letiště Incheonu do centra Seoulu mě metro stálo 3 700 W - 60 Kč
za hodinku jsem tam asi byl.. , ale při tom pohybování po městě prakticky vždy 1500-1800, na velké vzdálenosti do Incheonu nebo Suwonu tedy kolem 3 500, ale pořád levné.

jídlo záleží jak jsi náročný, za 5 000W - 80 Kč se najíš u každého stánku jako král, ale je to "korejský junk food", ale chutné.. nebo na trzích zabijačka jak v ČR, za ty samý ceny
v restauracích 5 000W za nudle, 8 000 husté polévky, 8 000 - 15 000 masový jídla, maso je v koreji drahé, ale musíš zajít do "samo-grilu", zaplatil jsem např. pevnou částku 15 000 a mohl jsem sedět a jíst celou noc, maso si sám nabereš z ledničky a griluješ, korejci pomůžou . ) všude máš zdarma vodu, v každé restauraci, někdy ti jí přinesou, někdy si musíš natočit sám, ale neostýchej se, to samé s doplněním mističek s přilohami, když ti dojde a chceš víc, tak jim dej vědět . )
soju, místní "vodka" v obchodě za 1000 W - 16 Kč (až 3000W), v restauraci asi za 3 000 W 45 Kč
cizí pivo je dost drahé 8 000-15 000 za půllitr (seženeš i plzeň), ale místní už za 4 000 - 5 000 v restauraci
voda v obchodě 1000 - 1500 W - půl litr
různá rychlá jídla v sámoškách jako kimbap, studený hambáče, bagetky stojí 1 000 až 3 000 W
sladký pití 1 500 - 3 000 půl litr
tohle všechno jsem myslel v menších sámoškách, takových večerkách, párkrát jsem narazil na obchoďáky a tam vše i o polovinu levnější.

památky mají většinou vstupné 1 000 W, 1 500, 3 000, 5 000 často v muzeích, víc jsem snad nikde nedával, ale zas za jeden den v seoulu jích můžeš zaplatit hodně.
galerie vstup zdarma, některá muzea stojí za návštěvu i za větší vstupné

oblečení nevím, ale místní dost nakupují jako "u vietnamcu", jen jsem si tam kupoval deštníky, levné, poměrně kvalitní, k sehnání na každém rohu, bez deštníku jsi exot (podle toho kdy tam budeš samozřejmě)

všechny peníze jsem vybíral z bankomatu, měnit můžeš třeba v bance, ale výběr je prakticky ta samá sazba. O nějakých 0% commission směnárnách mi nikdo nedokázal říct.
radši jsem vybral víc a žil s tím i 5 dní, abych se vyhnul poplatkům, česká spořka mi strhávala cca 150 Kč...
Korea je neuvěřitelně bezpečná, takže je to v pohodě u sebe nosit větší obnos.

suvenýry od 1 000W, už i za těch 15 Kč jsou fajn asijský cetky z trhů, trhů je v Seoulu, můžeš i smlouvat . )
v turistických oblastech, jsou většinou pevný ceny suvenýrů a skoro se nesmlouvá.
počítej s tím, že vše seženeš levněji mimo seoul a hlavně v těch market places, který jsou otevřené nonstop

je těžký si teď na vše vzpomínat, pro další otázky klidně piš . )

+Quote Post
haffen
příspěvek 17.5 2012 - 12:45
Příspěvek: #18

Asijský všežravec

Fuuu... dikes za obsiahlý komentár. Čakal som, že to bude drahšie, ale za 30 dní 26000Kč nie je veľa. Nemám v pláne sa tam zdržať dlhšie ako dva týždne. Skôr tak na 10 dní. V úvahu ešte pripadá Japonsko. Tam to môže byť tiež zaujimavé. Šiel by som aj tento rok, ale musím sa zlepšiť v EN a hlavne ešte zohnať nejakých ľudí, lebo na vlastnú päsť sa mi tam moc nechce.
Chcem si to tam hlavne poriadne pofotiť, nech mám nejaký materiál na kreslenie.

+Quote Post
zennie
příspěvek 17.5 2012 - 14:08
Příspěvek: #19

Guests

Nejsem si uplne jisty, jestli ti zlepseni v anglictine bude v Japonsku k necemu platne smile.gif

Jinak vetsina vychodni Asie je levna, jak popsal aqualung, Japonsko je naopak pekne drahe. Jizni Korea, Taiwan a Hong Kong jsou neco mezi.

+Quote Post
aqualung
příspěvek 17.5 2012 - 21:58
Příspěvek: #20

Asijský velmistr

Takže taky přihodím koment ke Koreji, i když bych doporučoval, po 4 měsících strávené v zemi, v podstatě jakoukoliv jinou asijskou zemi pro prvou návštěvu Asie. Ale jak se říká, poslouchej své srdce.

huntz napsal velice pěkný přehled, jen bych si ho dovolil trošku rozšířit a doplnit. Ovšem pozor, moje údaje jsou z 2008!

Co se jídla týče, tak dá se velice dobře najíst v čínských restauracích, kde je jídlo mezi 3000-4000W (asi 48-64Kč). Navíc je výhoda, že tap water (voda z kohoutku) zdarma je samozřejmostí, tudíž utratíš pouze za jídlo. Dále doporučuji řetězec Pizza School, kde koupíš výbornou sýrovou pizzu za 6000W (během svého pobytu jsem jich zkonzumoval minimálně 50:)).

Když se vrátím k cenám jídla, tak je nutno si uvědomit, že Koreji je jídlo poněkud více součástí kultury a společenskou událostí, něž u nás. Z toho tak nějak nepřímo vyplývá, že cenové rozpětí je opravdu dramatické. Opět mám osobní zkušenost. Běžně jsem se stravoval u stánků za pár korun (teda wonů), ale povedlo se mi utratit i téměř 1000Kč za dva v trošku lepším podniku (bylo to takové malé korejské rande:)).

Ještě bych upozornil na korejskou kuchyni obecně. Vím, že nelze objektivně hodnotit, ani nechci nikoho připravovat o iluze, ale korejské jídlo je dost humáč. Je potřeba si nalít čistého vína a přiznat si to. Samozřejmě, pokud je někdo v Koreji týden či dva, tak se dá v iluzi žít (jídlo se nestihne zprotivit). Tudíž pamatuj, Pizza School to jistí (není to ostuda tam zajít;)).

Někdo taky ocení, že dobrý točený pivo se dá pořídit za 2000-2500W v téměř každým Beer Hofu (asi někdo četl průvodce Německem). Ale pozor, dost to leze do hlavy. Hlavně nemíchat se Soju. Párkrát jsem na to dojel:).

K cestování bych dodal snad jen doporučení půjčit si auto. Sice to může pobyt dost prodražit (co pamatuju, tak půjčení auta bylo stejně levnější než v ČR), ale na druhou stranu si dokážu představit bezpečné nocování pod širákem = úspora za ubytování. Povinná je jízda rychlovlakem KTX. Z Seoulu do Degu to opravdu hasí 300km/h, přičemž cena je jak za udýchané Pendolino.

--------------------

+Quote Post

9 stránky(nek): V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 uživatel(é)(ů) právě čte toto téma (2 host(é)(ů) a 0 anonym(ní)(ních))
0 uživatel(é)(ů):

- PDA verze Nyní je: 7.12 2019 - 00:25